szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magánéleti okai vannak annak, hogy a főigazgató nem jár színházba, ezzel a problémával viszont nem fordul pszichológushoz, mert "nem ért egyet azzal, hogy minden nyomorúságunkkal pszichológushoz szaladjunk".

Nagy port kavart Demeter Szilárd nemrégiben adott nyilatkozata: a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója nemrég egy interjúban kifejtette többek között, hogy gyűlöli a színházat, a magyar irodalom 80 százalékát pedig „kukázná”.

A Blikk most többek között arról kérdezte Demetert egy villáminterjúban, Orbán Viktor felhívta-e őt a nyilatkozata miatt.

"Nem. A magyar miniszterelnök három éve elolvasta a stratégiámat, és egyetértett vele. Azóta nem beszéltünk róla. Orbán Viktornak az az elve, ha valaki pozícióba kerül, teljes felelősséggel tartozik a munkájáért. De külön nem mondja meg, mit gondoljak, vagy hogy mi a helyes" - mondta Demeter, és hozzátette: Vidnyánszky Attila viszont megkereste, miután vállalta, hogy utál színházba járni.

"(...) Felhívott és meghívott a Nemzetibe, hogy nézzek meg néhány darabot. Azt ígérte, jól fogom érezni magam. Meglátjuk. Magánéleti oka van annak, hogy 1998 óta nem szívesen járok színházba. Akkor történt valami, ami miatt kínszenvedés nekem a színház.

Arra a kérdésre, hogy Demeter ezzel a problémával miért nem fordul pszichológushoz, a főigazgató úgy válaszolt: "mert nem értek egyet azzal, hogy minden nyomorúságunkkal pszichológushoz szaladjunk. Nem a művészekkel van bajom, hanem magával színházi légkörrel. De van, aki az operától, más az operettől vagy a jazz-től kap kiütést."

Demeter Szilárd a nyilatkozatával kapcsolatban azt is elmondta: nem volt véletlen az időzítés sem, ugyanis most jár le a 45 Térey ösztöndíjban részesülő írók és költők támogatása. "Két évig havi közel 300 ezer forintot kaptak az alkotásra, közülük öt alkotó most kiesik, a helyükre öt másikat választunk. Azt láttam, a támogatás ellenére nem jó irányba mennek a dolgok. Olyan irodalmi alkotásokat szeretnénk, ami az olvasónak szól, ugyanakkor eladható külföldre is. Úgy vélem, Parti-Nagy Lajos például eddig 90 millió forint támogatást kapott tőlünk, joggal elvárható, hogy minőségi irodalmat alkosson."

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!