szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy kép, ami mindennél jobban mutatja a pálya elöregedését.

A pedagógusok tiltakozó akciói továbbra is tartanak, a  polgári engedetlenséget felvállaló tanárok sorra töltik fel a netre a fotókat, amin a tiltakozás jelképének számító kockásingben láthatók.

Szerdán többek között a budapesti Kölcsey Gimnáziumban, és a szintén budapesti Weörös Sándor Gimnáziumban, a zalaegerszegi Ady iskolában, az isaszegi Klapka György Általános Iskolában és a budapesti Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és Gimnáziumból jelentették, hogy tanárok egy csoportja ma vagy ma is (van, ahol már négy napja) nem vette fel a munkát. (A tiltakozók posztjai itt és itt láthatók többek közt.)

A fotós bejegyzések közül is kiemelkedik a Kispesti Puskás Ferenc Általános Iskola pénteki fotósorozata, amelyen a tiltakozó pedagógusokat életkor szerint mutatják be. Ez – bár nyilván nem tekinthető egy korrekt, országosan is reprezentatív képnek – látványosan mutatja a pedagóguspályán dolgozók korösszetételét.

Míg az iskolában tiltakozók között összesen egy huszonéves tanár van, három harmincas éveiben járó, kilenc negyven pluszos, és a legnépesebb csapat az ennél is idősebbeké.

Ez a trend nagyjából egyezik az országos adatokkal is. A Magyar Tudományos Akadémia A közoktatás indikátorrendszere 2019 című, nemrég publikált tanulmánya szerint a 2008 és 2018 közötti időszakban átlagosan egyre idősebb pedagógusokat foglalkoztatott a közoktatási rendszer.

Az 50-59 éves tanárok aránya jelentősen, 27-ről 35 százalékra nőtt, a 60 évesnél idősebb pedagógusoké pedig 2-ről 9 százalékra. Eközben a 30 évesnél fiatalabb tanárok aránya nagy mértékben csökkent, 9-ről 6 százalékra. Jelentősen csökkent a 30-39 éves korcsoport aránya is a tanárok körében, 27 százalékról 18-ra.

A közoktatás indikátorrendszere 2019

Az is aggasztó adat, hogy 2020-21-es tanévben mindössze 2095 tanár kezdte el pályafutását, ami a 2017-19-es éveknek mindössze a harmada, és évek óta a legalacsonyabb szám.

A pedagógus tüntetések egyik visszatérő jelszava a „Holnap ki fog tanítani?”

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!