szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színész egy podcastban beszélt a karrierje nehézségeiről, a Metoo korában jelenlévő generációs különbségekről és a változás természetéről.

Scarlett Johansson az utóbbi években arról vált ismertté, hogy nem fél hallatni a hangját, ha a nők, illetve a saját jogairól van szó. Szószólója a nők esélyegyenlőségéért küzdő amerikai Time’s Up mozgalomnak, rendszeresen helyretesz szexista riportereket, és tavaly attól sem riadt vissza, hogy szerződésszegésért beperelje a Disney-t, amiért a mozipremierrel egy napon tette fel a streamingszolgáltatójára a főszereplésével készült Fekete Özvegyet.

Most egy podcastben mesélt arról, milyen károkat okozott a karrierjében, hogy a fiatalabb korában ráosztott naivaszerepek miatt később nemkívánatos lett a filmkészítők számára.

„Mivel mindenki úgy gondolta, hogy idősebb vagyok és már hosszú ideje [színészkedem], beskatulyáztak ebbe a túlszexualizált valamibe. Úgy éreztem, vége a [karrieremnek] – idézte fel a most 37 éves színész, aki szerint azóta nem csak a most fiatal színészek, hanem általánosságban a nők is szerencsésebb helyzetben vannak.

Robyn Beck / AFP

Azt is leszögezte azonban, hogy még hosszú út áll előttünk. „Patriarchális társadalomban élünk és ez egy olyan alapvetése a női létezésnek, ami mindig ott lesz, még akkor is, ha az a 600 férfi, aki egy perce még nyíltan erőszakos volt, most már kevésbé az. Olyan szinten beleégett kultúránkba és a társadalmunkba, hogy nehezemre esik elképzelni, hogy ez valaha is megszűnne, mint tényező.”

A színész arról is beszélt, mit jelentett számára a Metoo mozgalom, amelynek a kirobbanása után egyszer csak úgy érezte, két világ közt rekedt. Szerinte míg az anyja generációja arra buzdított, hogy éljünk (vissza) a nőiségünkkel annak érdekében, hogy megkapjuk, amit akarunk, addig az ő generációja már megkérdőjelezte, a mai fiatalok pedig teljességgel elutasítják ennek a megközelítésnek a létjogosultságát.

Johansson ugyanakkor azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy meg kell érteni a haladás és a változás természetét, amikor annak ekkora jelentősége van. „Két lépés előre és két lépés vissza, aztán jobb lesz, utána pedig rosszabb. Semmi sem végleges – fejti ki. – Úgy gondolom, hogy ha nem hagysz teret az embereknek, hogy maguktól felfogják, akkor nem jön létre valódi, előremutató változás.”

A beszélgetésből a Yahoo készített egy összefoglalót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!