szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napokig tartó káoszt sikerült összehozni Libanonban, most rendeződhet a helyzet.

Nyári időszámítás lesz mostantól, át kell állítani az órákat – alapesetben egy ilyen bejelentésből hatalmas politikai és gazdasági botrány nem volna. Nem úgy most Libanonban: az ügyvezető miniszterelnök bejelentése több nap totális káosznak vet véget.

Mindez úgy kezdődött el, hogy múlt csütörtökön a kormány váratlanul közölte, a tervekkel ellentétben mégsem kell átállítani vasárnap hajnalban az órákat, marad a téli időszámítás április végéig. Nem mondták ki nyíltan, de egyértelmű volt, hogy ennek mi az oka: a ramadán idején legyen még korai naplemente, így a napközbeni böjtöt hamarabb be lehessen fejezni. Ez után azonban kitört a káosz: az ország keresztény része – ez a lakosság nagyjából 40 százalékát jelenti – úgy döntött, ő bizony átáll a nyári időszámításra már most.

És nem csak a saját óráikat állították át, hanem a cégeikét is. Így aztán napokig óriási zűrzavar volt, a nyitvatartást, a munkaidőket, az iskolakezdés időpontját, és persze a céges találkozók időpontjait is máshogy számolták, ráadásul nem országrészenként volt szakadás, hanem két szomszéd, két munkatárs is egy óra eltéréssel számolhatta az időt. A Middle East Airlines döntött egy senkinek sem jó kompromisszum mellett: megmaradtak a téli időszámításnál, de minden repülő felszállási idejét arrébb tették egy órával.

A zavarnak most lehet vége. Nadzsib Mikati ügyvezető miniszterelnök bejelentette ugyanis, hogy szerda éjjel át kell állítani az órákat azoknak is, akik eddig nem tették.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

Energiaválság hozta, energiaválság miatt marad a nyakunkon: van élet az óraátállításon túl?

A 20. század nagy találmánya volt az óraátállítás, amelyet még ma is számtalan ország alkalmaz a világban. Egyre többen döntenek azonban az "örök nyár" mellett, és már nem is feltétlenül energetikai megfontolásokból. Az EU-ban még nem zárult le erről a vita, de az USA-ban is megakadt a törvényhozók torkán a kérdés.