szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Guardian számításai szerint 2021 eleje óta 6,3 milliárd dollárt költöttek sportüzletekre.

Az előző hat év alatt elköltött összeg több mint négyszeresét, 6,3 milliárd dollárt öntött bele a sportba Szaúd-Arábia 2021 eleje óta, az elmúlt két és fél évben, menet közben pedig átalakította a profi golfot és a labdarúgás nemzetközi átigazolási piacát is. Csak hogy megvilágítsuk a nagyságrendet: ez az összeg majdnem megegyezik Montenegró vagy Barbados GDP-jével. A legfrissebb hírek szerint a szaúd-arábiai Al Hilal klub 300 millió eurós ajánlatot tett a francia válogatott kapitányáért, Kylian Mbappéért.

Jogvédő csoportok szerint viszont ez a hatalmas költekezés nem más, mint sportwashing, azaz a sporton keresztül tüntetik fel magukat jobb színben, hogy eltereljék a figyelmet az ország emberi jogi helyzetéről. „Korábban a sportolók és márkák elutasították a Szaúd-Arábiával való együttműködésre vonatkozó ajánlatokat a jól dokumentált emberi jogi visszaélések miatt. – hívja fel a figyelmet Grant Liberty nevű jogvédő szervezet. – Az erkölcsi álláspont azonban aggasztó változáson ment keresztül, mivel a folyamatos és egyre súlyosbodó jogsértések ellenére is elfogadnak jövedelmező ügyleteket.”

Sportberuházásokkal mosná tisztára diktatúráját Szaúd-Arábia

Szaúdi pénzen egyesül az egy éve felkavart férfi profi golf, ami aggályokat vet fel a sportág körül. A királyság arculatfestés és hatalmi ambíciók céljából irdatlan összegeket tol a globális sportba.

A jogvédő szervezetek aggodalmukat fejezték ki már akkor, amikor a Szaúd-Arábiai Állami Befektetési Alap – a világ 10 legnagyobb, 700 milliárd dollárra becsült vagyonnal rendelkező állami befektetési alapja –, 2021 októberében 391 millió dollárért megvásárolta a Newcastle Unitedet. Egy évvel később az alap bejelentette, hogy 2,3 milliárd dollárt kíván futballszponzorációra költeni. Cristiano Ronaldót évi 200 millió dollárért szerződtették, az ő leigazolását követte Karim Benzemáé (képünkön), Roberto Firminóé és Steven Gerrardé. A hírek szerint Lionel Messinek 25 millió dollárt fizet a szaúd-arábiai turisztikai hatóság az ország népszerűsítéséért.

Szaúd-Arábia és a Forma–1 kapcsolatáról ebben a cikkünkben írtunk:

Még mindig nehezen tudja elmagyarázni a Forma-1, hogy mit is keres Szaúd-Arábiában

Feszengő pilóták, parádézó olajsejkek, lábbal tiport emberi jogok. A Dzsiddában rendezett nagydíj aligha mondható a versenynaptár fénypontjának, Szaúd-Arábia azonban egyre szorosabban köti magához a Forma-1-et. A pilótáknak közben nem marad más, mint hogy versenyezzenek, és időről időre elmondják, mennyire fontosak az emberi jogok.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!