szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Buckingham-palota a titkolózás helyett a nyílt kommunikációt választotta, de Károly diagnózisának a részleteit nem hozzák nyilvánosságra.

A királyi család a betegséget hagyományosan a gyengeség, sebezhetőség jelének tekintette, és inkább a titkolózást választotta – ezzel magyarázzák történészek, hogy ha fel is ütötte a fejét a betegség az udvarban, a nyilvánosságot erről nem feltétlenül tájékoztatták. Ez a hozzáállás II. Erzsébet királynő uralkodása idején is megfigyelhető volt, életének utolsó hónapjaiban csak annyit árultak el a palotából érkező közlemények, hogy „visszatérő mobilitási problémái” vannak, csak a halála után jelentek meg cikkek arról, hogy csontvelőrákkal küzdött (ezt az udvar azóta sem erősítette meg), és nagyon komoly fájdalmai voltak. A betegsége ugyanakkor nem akadályozta meg abban, hogy élete végéig dolgozzon. A halálnak okaként az idős kort jelölték meg a halotti bizonyítványán.

Ha egy generációval visszalépünk, az 56 éves korában elhunyt édesapjáról, VI. György királyról senki sem tudta, hogy tüdőrákban szenved – egyes történészek szerint még ő maga sem, mert az orvosai nem mondták el neki.

A Buckingham-palota érezhetően óvatosan fogalmazott a Károly rákbetegségéről kiadott közleményben, ugyanakkor nem titkolták el magát a diagnózist – egyébként is magyarázatot kellett volna adniuk arra, hogy az amúgy sikeres prosztatabeavatkozás után miért marad távol hosszabb ideig a nyilvános szereplésektől a király (a hírek szerint a hasi műtéten áteső Katalin walesi hercegnéhez hasonlóan ő is csak valamikor áprilisban tér vissza).

A prosztatamegnagyobbodás esetében Károly a kialakult helyzetet egyfajta közszolgálatként fogta fel: szerette volna felhívni a figyelmet arra, hogy a férfiak, ha tüneteket tapasztalnak, forduljanak orvoshoz. Sajtóhírek szerint növekedett is az érdeklődés a vizsgálatok iránt.

Részben emiatt hozták nyilvánosságra a rákdiagnózist is: fel akarták hívni a figyelmet a betegségre és a betegekre, illetve az őket segítő szervezetek munkájára. Nem utolsó szempont az sem, hogy szerettek volna elébe menni a találgatásoknak király egészségi állapotáról.

 

Ki fog uralkodni, amíg III. Károly király kés alá fekszik?

A brit uralkodó kórházi tartózkodása felvet kérdéseket. De a monarchiának vannak kész válaszai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!