szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pennsylvaniai Butlerben eldördült lövés után felbolydult a közösségi média, a gyűlölet és a kételkedés áradt végig a posztokon.

Trump-merénylet
2024. július 13-án a pennsylvaniai Butlerben sikertelen merényletet követtek el Donald Trump volt amerikai elnök, a republikánusok várható elnökjelöltje ellen. A politikus könnyebb fülsérüléssel átvészelte a támadást, de a lövöldözésben egy ember meghalt, ketten megsebesültek. A merénylettel kapcsolatos legfrissebb híreket cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Az elnökök elleni merényletek vagy merényletkísérletek termékeny táptalaját adják az összeesküvés-elméleteknek. John F. Kennedy 1963-as halála például a mai napig kitermeli a legőrültebb teóriákat.

A Donald Trumpra szombat este leadott lövés után a közösségi oldalakon szinte azonnal megjelent a „megrendezett” hashtag, és burjánzásnak indultak az összeesküvés-elméletek, amelyeknek a BBC eredt a nyomába.

Ezek sok esetben legitim kérdésekből indultak ki, kezdve onnan, hogy mindez hogy történhetett meg, miért mondott kudarcot a biztonsági szolgálat, hogy juthatott fel a támadó a tetőre, és miért nem állították meg. Sokan nem hittek a szemüknek, sokan spekulálni kezdtek, sokan az álhírek terjesztését választották.

„Nagyon megrendezettnek tűnik – olvasható például az egyik bejegyzésben az X-en. – A tömegben senki sem fut vagy pánikol. A tömegben senki sem hallott valódi fegyvert. Nem hiszem el. Nem hiszek neki.” Az X azóta megjegyzéssel látta el a posztot, tájékoztatva a felhasználókat arról, hogy a merényletkísérlet valódi volt.

Az összeesküvés-elméletek terjedését az esetről készült, tényleg hihetetlennek tűnő fotók is segítették. Különösen az a rendkívüli felvétel, amelyet az Associated Press fotósa, Evan Vucci készített az öklét a magasba emelő, vérző Trumpról háttérben az amerikai zászlóval.

A közösségi médiában megjelentek olyan vélemények, hogy a fotó „túl tökéletes” volt.

„Megrendezték, hogy szimpátiát váltsanak ki? Ezekre az emberekben semmilyen téren sem lehet megbízni, és nem, nem fogok imádkozni érte” – reagált a történtekre az egyik X-felhasználó.

Az X bugyraiban egyébként az idő múlásával mind jobban eldurvult a helyzet, mozgósították magukat azok, akik már korábban is tagadták a koronavírus-járványt, háborúkat, tömeges lövöldözéseket és a terrortámadásokat. „Ezt az árat fizeted, ha nekimész az elit sátánista pedofiljainak” – írta egy felhasználó a QAnon összeesküvés-elméletre utalva, amely szerint Donald Trump háborút folytat a deep state, azaz a biztonsági és hírszerző szolgálatok nyilvánosság elől elrejtőző árnyékkoalíciója ellen.

Gyilkos szavak előzték meg a lövéseket: Amerika milliméterekre a katasztrófától

Aligha lepődött meg bárki is, aki vasárnap reggel arra ébredt, hogy Donald Trump ellen merényletkísérletet követtek el az Egyesült Államokban. Szerencsére sikertelenül. Évek óta romlik az amerikai politikai diskurzus, mostanra két, a többség szemében népszerűtlen elnökjelölt kampányol a másik teljes verbális megsemmisítésével. És az amerikai demokrácia igazi próbája még előttünk van.

Arról is kezdtek posztolni, hogy a merényletre valószínűleg a CIA-től jött a parancs, és Barack Obamát, Hillary Clintont, valamint Trump volt alelnökét, Mike Pence-t vádolták meg a közreműködéssel. Az sem fogta vissza a posztolókat, hogy mindezt semmilyen bizonyíték nem támasztja alá.

Az elborult posztolásból politikusok is kivették a részüket, Mike Collins, Georgia állam republikánus képviselője azt írta, hogy „Joe Biden adta ki a parancsot”. A képviselő posztját azóta ellátták a megjegyzéssel, hogy ezt semmi sem támasztja alá.

Ahogy a BBC cikke megjegyzi, az elmúlt néhány nap fontos tesztje volt Elon Musk X-ének, és nehéz azt mondani, hogy a közösségi oldal sikeresen átment volna rajta.

Mit tudunk a Trump elleni merényletről és melyek a még válaszra váró kérdések?

Összefoglaló cikkünkben bemutatjuk, mit lehet tudni Donald Trump állapotáról, milyen részletek derültek ki a merénylőjéről, illetve, hogy milyen állapotban vannak a támadás további áldozatai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!