szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyerekként sokat hallgattuk a szüleinktől, hogy mindig kapcsoljuk le a villanyt, ha kimegyünk a szobából, különben hajmeresztő lesz a villanyszámla. Jól értesültek szerint ugyanakkor ez éppen ellenkezőleg működik. Most fény derül az igazságra.

Lekapcsolni vagy égve hagyni, ez itt a kérdés. A válasz azonban nem olyan egyszerű. A megoldás ugyanis nagyban függ attól, milyen lámpáról, egészen pontosan milyen izzóról van szó, és nemcsak a fogyasztás számít, hanem az izzók élettartama is.

Kezdjük például a hagyományos izzóval, ezt mindenki jól ismeri, olcsó, cserébe pocsék a fogyasztása, mivel a felhasznált energia 90 százalékát hőtermelésre használja, és csupán 10 százaléka fordítódik valóban a fény előállítására. Emellett még az élettartama is kifejezetten gyenge, egy izzó nagyjából ezer órát tud világítani. Mivel sok energiát fogyaszt, érdemes mindig lekapcsolni, ha elhagyjuk a szobát.

A LED-lámpák a hagyományos izzókhoz hasonlóan nem fogyasztanak extrán sokat, ha folyamatosan kapcsolgatjuk őket, így ezeket is érdemes csak akkor égve hagyni, ha az adott helyiségben tartózkodunk.

Az energiatakarékos izzók már egy másik csoportot képviselnek. Ezeknél a gyakori fel- és lekapcsolás főleg az izzó élettartamára lehet negatív hatással, ráadásul egy-két percre van szükség ahhoz, hogy elérjék a teljes fényerejüket, ezért az Amerikai Energiaügyi Minisztérium ajánlása szerint nem érdemes lekapcsolni a villanyt, ha legfeljebb 15 percig leszünk távol.

El ne aludjék
AFP / Xose Bouzas / Hans Lucas

A villany körültekintő kapcsolgatása mellett persze a megfelelő izzó kiválasztásával is spórolhatunk. A régebben népszerű hagyományos és halogén izzókat sokan alacsony áruk miatt veszik, ám mint említettük, a fogyasztásuk magas, élettartamuk pedig rövid (1-2 ezer óra). Sokkal kedvezőbb alternatíva hosszú távon az energiatakarékos izzó, amellyel egyes számítások alapján akár 80 százalék világításra fordított energiát is megtakaríthatunk. Ez valamivel olcsóbb, mint a hasonló, 90 százalékos megtakarítással működő LED, és még olyan problémával sem jár, hogy idővel veszítene erejéből.

Ha pedig környezettudatosan minimalizálnánk energiafogyasztásunkat, érdemes a többi eszközünk között is szétnézni. Ott vannak például a töltők, amiket sokan akkor sem húznak ki a konnektorból, ha nincsenek használatban. Ezek darabja éves szinten csak pár ezer forintot vesz ki a zsebünkből, de ha összeszámoljuk a kikapcsolt, de áram alatt lévő tévéket, a standby üzemmódban hagyott számítógépeket és az összes konnektorból kilógó, nem használatban lévő töltőt, elég csinos összeget spórolhatunk meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!