Óvatosan a menstruációs kelyhekkel! – figyelmeztetnek az orvosok
A rosszul felhelyezett kehely nyomást gyakorolhat a környező szervekre, ami akár egészségügyi következményekkel is járhat.
hvg.hu
Veseproblémák alakultak ki egy nőnél, aki rosszul helyezte fel a menstruációs kelyhet – írja a BBC. A 30-as éveiben járó páciens hónapokig panaszkodott kismedencei fájdalmakra és véres vizeletre, de a tüneteket nem hozta összefüggésbe a menstruációs kehely használatával. Az orvosok azonban igen, és a BBC cikkében fel is hívták a figyelmet arra, hogy érdemes körültekintően használni ezeket az eszközöket. Nemcsak a megfelelő kehely méretének a kiválasztása fontos, hanem a megfelelő felhelyezése is.
A menstruációs kehely ugyanis nem megfelelő méretben vagy rosszul felhelyezve nyomást gyakorolhat a közeli szervekre, például a húgyvezetékre.
A menstruációs kelyhek ma már széles körben elérhetők, az orvosok szerint ezért fontos a részletes és világos tájékoztató és használati utasítás a termékek mellett.
Az újra felhasználható és fenntartható menstruációs kelyhek az egészségügyi betétek és tamponok alternatíváját jelentik. Puha, rugalmas szilikonból vagy gumiból készülnek, és a megfelelő elhelyezés után 20-30 ml – körülbelül két evőkanálnyi – vér tárolására alkalmasak. A menstruáció erősségétől függően 4-8 óránként kell kivenni, kiüríteni, kimosni és visszahelyezni.
Az eltávolításuk sokszor okoz nehézséget azoknak, akik először használják, ezek a kelyhek ugyanis a hüvelybe való behelyezés után a szívóerőnek köszönhetően légmentesen összegyűjtik a folyadékot, és megakadályozzák a szivárgást. Eltávolításkor – figyelmeztetnek az orvosok – nem a kehely szárát kell meghúzni, hanem a kehely alját kell összenyomni, ami felszabadítja az eszköz helyére kerülésekor keletkezett vákuumot.
Szakértők szerint a nők néhány menstruáció alatt hozzá tudnak szokni a kehely használatához, aminek nem szabad fájdalmasnak lennie.
A Magyar Vöröskereszt idén 4350 fiatal lánynak juttat ingyen intimhigiéniás termékeket. A jelenség már nem csak a szegényebb országrészekben probléma, Budapestről is érkeztek jelzések a szakemberektől.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.