szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberek majdnem fele számára elviselhetetlen lenne a mobilinternet hiánya, ugyanakkor minden második ember azt érzi, túl sok időt tölt az online térben, és hiába növekedett a digitalizáció mértéke, a Covid alatt újra többen fordultak a hagyományos médiumok felé. Az elmúlt tíz év tendenciát összegezte az NMHH.

A koronavírus-járvány éveiben a mobiltelefon vált az internetezés első számú eszközévé és tovább erősödött a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban – kezdi a közleményét a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A szervezet a Kantar-Hoffmann piackutató intézet felmeréseit elemezve vizsgálta az elmúlt 10 év tendenciáit.

Amíg 2014-ben még a felhasználók többsége asztali számítógéppel csatlakozott az internetre, tavaly már az emberek 80 százaléka a telefonját is használta erre a célra. Ráadásul a megkérdezettek 45 százaléka mondta azt, hogy a mobilinternet hiánya számára elviselhetetlen lenne, ami 6 százalékos növekedés 2020-hoz képest. Szintén 80 százalék azoknak az aránya, akik az online teret jelölték meg elsődleges információ forrásként, tíz éve még csak az emberek fele nyilatkozott hasonlóan.

Tavaly az emberek átlagosan napi 3 órát töltöttek az interneten, a felmérés szerint ráadásul a megkérdezettek harmada ezt tartotta kedvenc időtöltésének. Ezzel párhuzamosan minden második ember úgy érzi, túl sok időt tölt online. Ez utóbbi főként a 16–39 éves korosztályt érinti.

Érdekes tendencia, hogy míg az online felületek fontossága a pandémia előtt folyamatosan növekedett, a járvány éveiben a hagyományos médiumok váltak jelentőssé. Mint írják, ennek az lehet az oka, hogy a rádió és a televízió ezen időszak alatt hiteles és könnyen érthető információt közvetített a közönsége számára. Az online felületekbe vetett bizalmat pedig az erodálta az NMHH szerint, hogy gyakran találkozhattak az olvasók álhírekkel vagy szenzációhajhász, félrevezető információkkal.

További érdekes megállapítások:

  • A közösségi média egyre fontosabb a kapcsolattartás szempontjából, és arra is egyre többen figyelnek, hogyan jelennek meg ezen a felületen.
  • A kulturális programokat (színház, kiállítás, koncert) látogatók és a heti rendszerességgel sportolók száma majdnem elérte a járvány előtti szintet.
  • Az elmúlt 10 évben 10 százalékkal növekedett azok aránya, akik rendszeres kimerültségre panaszkodnak, és tavaly minden harmadik ember mondta azt, hogy stresszes az élete. Ez is változás, 2014-ben még az emberek többsége ennek az ellenkezőjét állította.

Nyitóképünk illusztráció, forrás: Nerd Teching

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!