Szerdán indul a katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítési program, melynek során biológiai módszert vetnek be a szakemberek: a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe, ez az anyag pedig hatékonyan pusztítja el a szúnyogok lárváit, és minden más állatra ártalmatlan.
A katasztrófavédelem közleménye szerint első lépésként a Tisza felső szakaszán és a Tisza-tónál lesznek biológiai kezelések, ezeket kissé megnehezíti, hogy elkezdtek lombosodni a fák, így az ártéri erdős területek tenyészőhelyeit kevésbé lehet hatékonyan megközelíteni. Ezeken a helyeken úgynevezett granulátumot alkalmaznak a szakértők, ami áthatol a lombozaton és eljut a lárvákhoz.
A hatóságok által megbízott rovarbiológusok március óta nyomon követik a lárvák megjelenését és fejlődését, ez alapján tervezik meg a kezelések menetét. Tájékoztatásuk szerint a folyók vízállása az elmúlt hetekben alacsony volt, így az árterületek túlnyomó többségén egyelőre nem jöttek létre a szúnyogok számára alkalmas tenyészőhelyek. A kisebb esőzések miatt elszórtan, valamint a Tisza-tónál a növényzettel borított, védettebb területeken kezdődött meg a lárvák fejlődése – írták.
Hozzátették, hogy csapadékos időben vagy akár a kerti locsolás miatt is számos, a csípőszúnyogok számára ideális tenyészőhely jön létre, ezért érdemes a ház körüli kisebb vizeket lefedni, kiönteni, rendszeresen cserélni.
Nyitókép: AFP / Olivier Marin