Tetszett a cikk?

Pápaként kitűzött céljairól beszélve az új pápa, XIV. Leó az emberi méltóságra, a munkahelyekre és az igazságosságra leselkedő lehetséges veszélyként szólt a mesterséges intelligenciáról.

Az USA-ból származó első pápa – magyarázva névválasztását – azt hangsúlyozta, hogy XIII. Leó volt az, aki 1878-1903 közötti pápasága idején megalapozta a katolikusok új társadalmi filozófiáját, s 1891-es Rerum Novarum című üzenetével kiállt a munkások jogainak megvédelmezése mellett. XIII. Leó számtalanszor bírálta a szabadversenyes kapitalizmust és a túlcentralizált szocialista társadalmakat.

XIV. Leó szerint a katolikus tanítások most, egy újabb ipari forradalom időszakában is relevánsak: a mesterséges intelligencia kihívást jelent az emberi méltóság megvédelmezésében, valamint az igazságosság és a munkahelyek tekintetében. XIV. Leó előtt Ferenc pápa is beszélt a mesterséges intelligencia lehetséges veszélyeiről, többek között arról, hogy az új technológia „egyszerű algoritmusokká” változtathatja az embereket. Ferenc a G7-ek tavalyi tanácskozásának is üzent és azt hangsúlyozta, a mesterséges intelligenciának mindig emberközpontúnak kell maradnia, s például a fegyverhasználat során a végső döntést nem a gépnek, hanem az embernek kell meghoznia.    

Az őt megválasztó bíborosok előtt mondott beszédében XIV. Leó azt is hangsúlyozta, hogy követve elődje, Ferenc politikáját, befogadóbbá kívánja tenni a katolikus egyházat.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!