szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a miniszterelnök nagyon próbálkozik, egyelőre úgy tűnik, hogy alul marad az interneten a Tisza elnökével szemben. Legalábbis a nevükre leadott keresések száma alapján.

Az ellehetetlenítési törvénytől kezdve Magyar Péter Nagyváradra tartó gyaloglásán át Orbánék Harcosok Klubjáig rengeteg minden történt az elmúlt héten, ami tömérdek keresést eredményezett a Google-on. Ebből kiindulva meg is néztük, hogy milyen irányokba barangoltak az internetet böngészők.

Egymillió lépés, egymillió keresés?

Orbán Viktor kormányfő Tihanyban feltűnően barátságosan és elnézően szólt a szélsőséges George Simionról, aki végül elbukott a választáson. Magyar Péter azonnal le is csapott a határon túliak megszólítására kínálkozó esélyre: bejelentette szolidaritási menetét, és Nagyváradra indult a „nemzeti összefogásért”. Magyar 300 kilométert tesz meg az erdélyi városig, amit egymillió lépéses túrának nevezett el.

A Tisza elnöke szerint a sajtó nem foglalkozik eleget gyaloglásával, de megnéztük a Google Trends statisztikáiban, hogy ezt a keresési előzmények is igazolják-e. Alapvetően Magyar Péter rendületlenül népszerű, több mint másfélszer annyian kerestek a nevére az elmúlt hét napban, mint Orbán Viktoréra.

Konkrétan a vándorlása felől is sokan érdeklődtek, bár inkább az ország keleti felén. Arra, hogy „Magyar Péter Nagyvárad” az indulás utáni napon kerestek a legtöbben, május 15-én, de minden nap hasonló mértékű az érdeklődés. Nyugaton nem sokan írják be az előbb említett szavakat a böngészőbe, viszont azokon a térségeken, ahol Magyar éppen jár, nagyobb az érdeklődés. A legtöbbeket Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében foglalkoztat a téma.

A Google Trends a „Magyar Péter Nagyvárad” keresésre adott infografikája
Google Trends

A kezdeményezés nevére, vagyis az Egymillió lépés kifejezésre keresve hasonló statisztikákat láthatunk, annyi különbséggel, hogy nincs olyan megye, amelyet a keresések csekély száma miatt a Google Trends infografikáján ne színesztek volna be, és az is kiderült, hogy a keresések száma május 18-án, hajnali ötkor érte el a csúcsot.

Míg a tiszások kirándulnak, addig a Fidesz megalapította a Harcosok Klubját, egy online felületeken is hadra fogható aktivista csapatot. Orbán ezzel kapcsolatos bejelentése után többen is kíváncsiak lettek, hogy mégis mire készülhet a miniszterelnök, ugyanis fokozatosan egyre többen kerestek rá a két szóra. A csúcsot május 19-én érte el az érdeklődők száma, valószínűleg azért, mert előtte való nap délután tartották az első, zászlóbontó rendezvényüket a BOK-csarnokban.

Persze azt a statisztikákból nem lehet leszűrni, hogy mennyien voltak kíváncsiak magára az eseményre, és hány ember írta be a két szót azért, mert a felhajtás következtében kedve támadt megnézni a David Fincher által rendezett filmet. Illetve akár az is megdobhatta a keresések számát, hogy a Harcosok klubja írója, Chuck Palahniuk reagált a HVG-nek az Orbán Viktor-féle Harcosok Klubjára.

A civil szféra kevésbé mozgatta meg az embereket

Várhatóan június közepétől bárkit sakkban tud tartani a kormány, aki egy civil szervezet, gazdasági társaság vagy párt nevében szólal meg a közéletben. Ugyanis az átláthatósági törvény, vagyis a Halász János fideszes képviselő által benyújtott tervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyekről úgy véli, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet. 

Bár a javaslat rengeteg embert érint, a keresések mégis elenyészőek a fentebb említett kifejezésekkel összehasonlítva. A tervezetre leginkább átláthatósági vagy ellehetetlenítési törvényként hivatkoznak, az ezekkel kapcsolatos érdeklődések számát a lila és zöld színű vonalak mutatják.

A Google Trends az ellehetetlenítési törvényről
Google Trends

Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends. Ez a tartalom a Google-lel fennálló fizetett partnerség része, amely a Google Trends népszerűsítését szolgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!