szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió Bíróságához fog fellebbezni a katalán népszavazás megszervezéséért perbe fogott Carles Puigdemont volt katalán elnök, aki megkérdőjelezi a spanyol igazságszolgáltatás függetlenségét.

Szomorú nap ez az Európai Parlament és az európai demokrácia számára is – jelentette ki Carles Puigdemont volt katalán elnök az Európai Parlamentben kedden. A katalán függetlenségi mozgalom vezéralakja, aki 2019 óta EP-képviselő, azután tartott sajtótájékoztatót, hogy az uniós intézmény felfüggesztette az ő és két másik képviselőtársa mentelmi jogát.

Puigdemont meggyőződése, hogy

politikai üldöztetés áldozatai lettek, és hazájukban nem számíthatnak tisztességes eljárásra.

A függetlenségi népszavazás megtartásában kulcsszerepet játszó volt katalán elnököt többek között alkotmányellenes lázítással és hűtlen kezeléssel vádolják a spanyol hatóságok, akik 2017 óta kérik a politikus kiadását Belgiumtól. Azokra a katalán vezetőkre, akik Spanyolországban maradtak, a függetlenségi népszavazás megszervezése miatt börtönbüntetést szabtak ki – a legsúlyosabb ítélet 13 év volt.

Puigdemont szerint a spanyol igazságszolgáltatás elfogultságát mutatja, hogy megvárták az EP-szavazás eredményhirdetését kedden, és azután módosították a hasonló esetekben kiszabható ítéletre vonatkozó szabályokat, elvéve a házi őrizet vagy nyílt börtön lehetőségét.

Az EP 400 igen, 248 nem és 45 tartózkodás mellett engedélyezte, hogy megfosszák a katalán politikust a képviselőséggel járó immunitástól. Mint az EP jogi bizottságának a múlt hónapban elfogadott jelentése kimondja: Puigdemont-nal kapcsolatos vádak olyan eseményekre épülnek, amelyek még azelőtt történtek, hogy a politikust 2019-ben EP-képviselőnek választották volna, így a képviselői mentesség sem érvényes. Hasonló érveléssel két másik EP-képviselő és volt katalán kormánytag, Antoni Comín and Clara Ponsatí mentelmi jogát is felfüggesztette az uniós intézmény.

Az ügy komoly feszültségeket keltett az EP-frakciókban, ugyanis a spanyol igazságszolgáltatás függetlenségét – végeredményben a jogállamiságot – kérdőjelezi meg.

A három EP-képviselő megőrizheti a mandátumát, de ezután már nem hivatkozhatnak a mentelmi jogukra, ha a belga hatóságok úgy döntenek, kiadják őket Spanyolországnak. Puigdemont és társai azt ígérik, az Európai Unió Bírósága előtt fog fellebbezni az eljárás miatt.

Ha Spanyolország megújítja a kiadatási kérelmét, az ügy ismét a belga bíróság elé kerül majd, ám egyáltalán nem biztos, hogy végül Belgium ki is szolgáltatja a katalán politikusokat Spanyolországnak, akik 2017-ben menekültek az országba.

Januárban a belga bíróság elutasította a szintén hűtlen kezeléssel vádolt Luis Puig katalán politikus kiadatási kérelmét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!