szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Új stratégiát terjesztett elő az Európai Bizottság, amelynek célja a schengeni térség megerősítése. Ennek érdekében több, meglévő jogszabályt hatékonyabbá tesznek, de számítanak a tagállamok nagyobb együttműködésére is. A belső biztonság megerősítése érdekében az EU-nak el kellene fogadni az új menekültügyi jogszabályt.

Az elmúlt években az EU-n belüli elvileg szabad utazás nem működött, először a migrációs helyzet, illetve a terrorveszély miatt vezetett be több tagállam ideiglenes korlátozásokat, amelyeket folyamatosan meghosszabbítottak. Tavaly pedig a koronavírus-járvány miatt az előbbieknél is szigorúbb lezárásokat alkalmaztak, amelyek jelentős része még mindig érvényben van. Ugyanakkor a schengeni övezeten belüli szabad utazás az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya, amelyet a felmérésekben rendre kiemelnek az európai polgárok is. A térségnek jelenleg 26 tagja van, az uniós államok közül nem tagja Bulgária, Románia, Horvátország, Ciprus és Írország, ugyanakkor négy EU-n kívüli ország is részévé vált: Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein.

Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős tagja a testület brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a schengeni térség több mint 420 millió embernek ad otthont 26 országban. Hozzátette, a schengeni államok közötti belső határellenőrzés megszüntetése az európai életmód szerves része: csaknem 1,7 millió ember lakik az egyik schengeni államban, és egy másikban dolgozik. Naponta 3,5 millió ember lépi át a határt a schengeni államok között.

Az Európai Bizottság által előterjesztett stratégiának a következő elemei vannak:

  • Az EU külső határainak hatékony kezelése, az Európai Határ- és Partiőrség (Frontex) állandó létszámának folyamatos fejlesztése révén, az információs rendszerek átjárhatóvá tétele, a vízumkérelmek és úti okmányok digitalizálása. Egyúttal a Bizottság felszólítja a tagállamokat, hogy fogadják el a szeptemberben előterjesztett migrációs és menekültügyi paktumot, amely tartalmazza az EU határát engedély nélkül átlépő emberek átvilágítását.

  • A schengeni térség belső megerősítés, ami a tagállamok közötti szoros együttműködést jelent a biztonsági fenyegetések megelőzésében és leküzdésében. Az új kezdeményezések tartalmazzák számos meglévő rendszer korszerűsítését, ideértve a DNS-re, az ujjlenyomatokra és a járművek nyilvántartására vonatkozó információcserére javítását.

  • A felkészültség és az irányítás javítása, melynek fontos eleme, hogy év végén az Európai Bizottság javaslatot terjeszt majd elő a Schengeni Határellenőrzési Kódex felülvizsgálata érdekében. Ennek célja, hogy a belső határellenőrzések bevezetése csak a legvégső eszköz maradjon a tagállamok számára.

  • A schengeni térség kibővítése. Ez jelenleg három országot érint: Bulgária, Horvátország és Románia. Az Európai Bizottság szerint fontos cél, hogy ezek az országok is tagjai legyenek a schengeni övezetnek. Ugyanakkor felvételük – bár teljesítették a követelményeket – hosszabb ideje húzódik, ami megosztja a tagállamokat is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!