szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Januártól az EU-ból kilépett Egyesült Királyság ismét részt vehet az EU legfontosabb kutatás-fejlesztési programjában, a Horizon Europe-ban. Ahol a magyar kutatóintézetek nagy része nem.

Politikai megállapodás született az Egyesült Királyság részvételéről a Horizon Europe nevű uniós kutatási és innovációs programban, valamint a Kopernikusz elnevezésű, uniós Föld-megfigyelési programban – közölte az Európai Bizottság.

Az EU és az Egyesült Királyság kulcsfontosságú stratégiai partnerek és szövetségesek, és a mai megállapodás is ezt bizonyítja. Továbbra is a globális tudomány és kutatás élvonalában maradunk

– kommentálta a hírt Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke. A megállapodás részeként az Egyesült Királyságnak évi 2,6 milliárd euróval kell hozzájárulni a két programhoz. Cserébe a brit tudósok előtt ismét megnyílik a lehetőség, hogy részt vegyenek a 95,5 milliárd eurós összköltségvetésű Horizon Europe-ban. Az unió egyébként hasonló megállapodás megkötésére készült Svájccal is.

Korábban az Egyesült Királyság volt az egyik fő kedvezményezettje a Horizon-program keretében végzett uniós programoknak, a Brexit után brit egyetemek többször is figyelmeztettek arra, hogy az uniós kutatási forrásokhoz való hozzáférés hiánya súlyosan alááshatja az Egyesült Királyság akadémiai vezetését és agyelszívást okozhat. A brit kormány minisztereit megbízták egy Pioneer nevű alternatív terv kidolgozásával arra az esetre, ha nem sikerül megegyezni az EU-val.

Közben a magyar kormány késlekedése miatt a 21 modellváltott magyar egyetem tudósai már kilenc hónapja nem vehetnek részt új EU-s programokban. A britek csatlakozásával a helyzet – ha lehet – tovább romlik, ugyanis az európai egyetemi konzorciumok számára új partnerek jelennek meg.

A magyar kutatók arra panaszkodnak, hogy rendkívül elnehezült számukra a nemzetközi együttműködés, mert az eddig működő kapcsolatrendszerük meggyengült, a külföldi intézetek nem akarnak a bizonytalan helyzetben lévő magyarokkal együtt dolgozni.

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben azt mondta, hogy a magyar egyetemek uniós finanszírozására vonatkozó akadályok felszámolását az ősz végére szeretné elérni. Ehhez a modellváltott egyetemek kuratóriumainak összeférhetetlenségi szabályait kell megalkotni, a tagállamok által előírt követelmények betartásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!