szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Nyugodtan mondhatjuk, hogy össztűz zúdult Varga Mihályra, aki az uniós pénzügyminiszterek rendes ülését vezette és bemutatta az elnökségi prioritásokat. A vitához 21 tagállam minisztere szólt hozzá, mind a 21-en bírálták a magyar elnökséget, mert nem szerepeltette a prioritások között Ukrajna támogatását. De voltak meglehetősen erős kijelentések is. 

Az elnökségi programot mutatta be Varga Mihály, amelyet követően az uniós pénzügyminiszterek ismertették kormányuk álláspontját. Elisabeth Svantesson svéd pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy

ezt a programot beárnyékolja az a tény, hogy a miniszterelnök ellátogatott Moszkvába, ez egyszerre feldühített és el is szomorított. Önök minket is képviselnek, Ukrajna sokunk számára prioritás, és ebben a programban sok fontos dolog van, de ez nincs benne.

Hasonlóan vélekedett Finnország részéről Riika Purra, aki azt húzta alá, hogy 

Ukrajnának folyamatosan a napirend részének kell maradnia.

Az észt minisztert, de másokat is az háborított fel, hogy a magyar kormány mindössze annyit ígért, figyelemmel követik az ukrajnai fejleményeket. Szerintük ennél sokkal több kell, és ehhez az állásponthoz csatlakozott kivétel nélkül mindegyik hozzászóló tagállami képviselő.

A dán miniszter azt mondta, hogy Ukrajna “az EU egyik legfontosabb kérdése, a prioritások között előkelő helyen kell lennie, és ide tartozik Ukrajna finanszírozási igénye is”, a portugál tárcavezető pedig arról beszélt, hogy “láttuk, Ukrajna milyen bátor és ellenállóképes, nem maradhatnak egyedül”, míg Olaszország álláspontja szerint az EU-nak elkötelezettnek kell maradnia, hogy megfelelő anyagi támogatást nyújtson Ukrajnának.

Diplomáciai szólómunkába kezdett Magyarország, és ez nagy csalódást váltott ki, Magyarországnak tudnia kellene, hogy Ukrajnának milyen jelentősége van, és azt is, hogy kik az igazi barátok és partnerek

– fogalmazott Christian Lindner német pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy “az elnökség felelősséggel jár, és nem szabad egyoldalúan a nemzeti érdekek szolgálatába állítani”. 

Ha lehet, még sarkosabban fogalmazott Eelco Heinen holland pénzügyminiszter, szerinte

Az uniós soros elnökség nem arra való, hogy Putyinhoz menjünk látogatóba. 

A vitához Málta, Szlovákia, Luxemburg és Ausztria nem szólt hozzá. Pár mondatos válaszában Varga Mihály azt mondta,

készen állunk arra, hogy biztosítsuk a lehetőséget arra, hogy rendszeresen tárgyaljunk Ukrajnáról.

A magyar pénzügyminiszterre jutott az a feladat is, hogy sajtótájékoztatón bejelentse a tanácsüléseken hozott döntéseket, többek között azt, hogy hét tagállammal szemben túlzottdeficit-eljárás indul. Bár Varga nem említette, de az egyik érintett ország Magyarország, amelynek a költségvetési állapotáért az általa vezetett pénzügyminisztérium felel.

Ugyancsak döntöttek a tagállamok arról, hogy elfogadják az országspecifkus ajánlásokat, amelyek között Magyarország esetében hosszú listát hagytak jóvá, amelyek teljesítése az ország gazdasági helyzetének javulását eredményezheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!