szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Oroszországgal szembeni 16. szankciós csomag elfogadásának napján az EU hozzálátott a 17. csomag előkészítéséhez, miközben a háttérben gőzerővel folyik egy több tízmilliárd eurós katonai támogatási csomag előkészítése. A magyar külügyminiszter mindezekkel nem ért egyet, és vétóval fenyeget – még akkor is, ha eddig az összes szankciót megszavazta a magyar kormány.

Szijjártó Péter az uniós külügyminiszter találkozója után kizárólag kormánypárti médiumok brüsszeli tudósítóinak tartott „sajtótájékoztatót”, amelyen az orosz–ukrán háború kitörésének harmadik évfordulóján kizárólag Ukrajnáról beszélt. Eközben számos alkalommal elmarasztalta az Európai Uniót, mert szerinte az EU háborúval kapcsolatos politikája súlyos kudarcot vallott az elmúlt három évben.

Kudarcot vallottak a szankciók, a fegyverszállítások és a 130-140 milliárd euró Ukrajnába juttatása is

– sorolta Szijjártó, aki hozzátette, hogy a „további tragédiák” megelőzésének egyetlen eszköze a „béke minél előbb”. A magyar külügyminiszter úgy gondolja, hogy Ukrajna mindennap tovább gyengül, ezért „minden reményünk” az amerikai–orosz tárgyalásokban van.

De a háborúpárti európai liberálisok nem szeretnék, ha az amerikai–orosz tárgyalások sikeresek lennének

– jelentette ki, sőt, ennek megakadályozására szövetkeznek, és akciót készítenek elő. A magyar tárcavezető úgy fogalmazott, hogy egy olyan nagy pénz- és fegyverszállítási csomag készül, amely nyomán Ukrajna nemet tud mondani egy „valaki által rossznak mondott alkura”. Elmondása alapján 20 és 40 milliárd euró közötti összegekről van szó. De ehhez egyhangú szavazat szükséges, a magyar kormány azonban vétóra készül.

Nem járulunk hozzá, nemmel szavazunk minden kezdeményezésre, ami veszélyezteti az amerikai–orosz tárgyalások sikerét

– mondta Szijjártó, és elvakultnak nevezte az egyik külügyminisztert, aki állítása szerint azt mondta a tárgyalóteremben, hogy az USA átvette az orosz narratívát.

Szintén Ukrajnához és a magyar vétófenyegetéshez kapcsolódó téma, hogy Szijjártó Péter azzal is fenyeget, hogy Magyarország nem szavazza meg az Ukrajna elleni háborúban szerepet vállaló orosz személyekre és szervezetre vonatkozó szankciók meghosszabbítását, amelyet március 10-éig kell megtenni. Egyrészt a magyar külügyminiszter szerint az is lehet, hogy addigra okafogyottá válik a lista (vagyis mindenki általános megelégedésére béke lesz – a szerk.), másrészt azt sérelmezi Magyarország, hogy az Ukrajnán keresztüli gázszállítások ismételt megindításáról szóló tárgyalások első körére Magyarországot nem hívták meg, pedig az Európai Bizottság ezt megígérte.

Bármely akkreditált újságíró számára nyilvános sajtótájékoztatót tartott viszont Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője.

Nem kérdés, hogy ki az agresszor, és ki az áldozat

– fogalmazott Kallas. Megerősítette, hogy az EU-ban már a 17. szankciós csomagról tárgyalnak, és egy újabb pénzügyi támogatásról, amelyet majd a március 6-i rendkívüli EU-csúcson kell véglegesíteni. Kallas azt is elmondta, hogy kedden az Egyesült Államokba utazik, ahol többek között Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel is tárgyal.

A főképviselő az Ukrajnának nyújtandó támogatásról úgy fogalmazott, hogy az erre vonatkozó javaslat széles körű támogatás élvez, de ezek a döntések időt igényelnek, „azonban nincs időnk”. Az orosz–amerikai tárgyalásoktól pedig ezt mondta:

Nincs megegyezés nélkülünk, Ukrajna nélkül, mert az egyszerűen nem fog működni.

Végül megjegyezte azt is, hogy volt olyan ország, amely ellenezte a szóban forgó újabb, jelentős pénzügyi támogatást, azonban most már a támogatók oldalán van. Az eddigi nyilatkozatok alapján ebbe a csoportba alapvetően két ország tartozott: Szlovákia és Magyarország. A magyar kormány álláspontja nem változott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!