Tetszett a cikk?

A GKI Gazdaságkutató Rt. előrejelzése szerint a gazdaságpolitikai kiigazítás az idei folyamatokat még alig érinti: a növekedés kissé gyorsul ugyan, de éves átlagban nem lesz nagyobb a tavalyinál. A külső egyensúly romlása folytatódik, az infláció enyhén emelkedik. A jelentés szerint a jelenleg igen gyenge forint kissé erősödik, a kamatok valamelyest csökkennek.

A kutatók azzal számolnak, hogy a magyar gazdasági növekedés a tavalyival azonos, 3,3 százalék körüli lesz, ami kisebb a korábbi évekénél, de magasabb az eurózóna 1 százalék körüli üteménél. Idén az első negyedévben 2,7 százalék volt a gazdasági növekedés mértéke.
A GKI úgy véli, hogy a gazdaságpolitikai kiigazítás az idei folyamatokat még alig érinti. A prognózis emlékeztet, hogy májusban az ipari termelés az előző hónapokénál valamivel lassabban nőtt, ami főleg a belföldi értékesítés csökkenésének következménye. Az ipar változatlanul exportorientált pályán halad, az első öt hónapban az export 8,3 százalékkal, a belföldi értékesítés 0,5 százalékkal nőtt. Az export folyó áron, euróban számolva - a prognózis szerint - az idén 3 százalékkal nő, míg tavaly 7,4 százalékkal bővült. A behozatal - a GKI szerint - az idén 5 százalékos növekedést produkál, ez 1,4 százalékponttal alacsonyabb a 2002-ben mértnél.
A GKI szerint a külkereskedelmi mérleg hiánya az év végén 4,2 milliárd euró lesz, szemben a tavalyi 3,4 milliárd eurós deficittel. Az első öt hónapban a hiány 2,1 milliárd euró volt. Az építőipar termelése többhónapos visszaesés után májusban 5,5 százalékkal nőtt, de szintje az első öt hónapban így is jóval elmarad a tavalyitól.
A prognózis szerint a folyó fizetési mérleg hiánya magas, de a romlás nem nagyobb a GKI Rt. által korábban jelzettnél. A gazdaságkutató intézet az idei évre 3,8 milliárd euró körüli deficittel számol, ami 1 milliárd euróval több a 2002-es hiánynál. Az első öt hónapban a folyó fizetési mérleg hiánya 1,7 milliárd eurót tett ki.
A GKI szerint az infláció a következő hónapokban az energia-áremelés, az aszályos időjárás, a forint gyengülése és az alacsony tavalyi havi indexek miatt gyorsul, éves átlagban azonban kisebb lesz a tavalyinál. Előrejelzésük szerint a fogyasztói árak az idén 4,8 százalékkal növekednek, a december/decemberi infláció azonban 5,2 százalék körüli lesz. Tavaly az infláció 5,3 százalék, az első félévi drágulás pedig 4,3 százalék volt. Tavaly a december/decemberi infláció 4,8 százalék volt. A kutatók szerint az államháztartási hiány havonkénti gyarapodása lassul, az éves deficit a GDP 5 százaléka körül várható. A prognózis szerint a hiány az idén 930 milliárd forint lesz; tavaly 1 525 milliárd forintot tett ki az államháztartási deficit. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!