Tetszett a cikk?

A kormányváltás alig befolyásolja a gazdasági folyamatokat. A növekedés meghaladja a 4 százalékot, a beruházások dinamikusan, a reálkeresetek viszont minimálisan emelkednek – írja a GKI Gazdaságkutató Rt. és az Erste Bank Rt. közös előrejelzése.

A kutatók arra számítanak, hogy az egyensúly a második félévben javulni fog. A gazdaság export- és beruházás-vezérelt pályán halad - állapítják meg, hozzátéve, hogy a növekedés üteme várhatóan az idén is legalább 2 százalékponttal meghaladja az EU átlagát.



Az infláció túljutott csúcspontján, de mérséklődése - részben a vártnál magasabb olaj- és élelmiszerárak miatt - visszafogottabb a korábban gondoltnál - állapítják meg a kutatók, akik az év átlagában 6,9 százalékos, az év végén 6,5 százalékos áremelkedést várnak.



Az államháztartás GDP-hez viszonyított hiánya - további intézkedések nélkül - a kormány által elhatározott 4,6 százaléknál valamivel magasabb, 4,8 százalék körüli lehet a prognózis szerint. Az első félévben az ipar termelése 10 százalékkal, exportja 20 százalékkal nőtt, belföldi értékesítése stagnált. A további dinamikus fejlődést valószínűsíti a feldolgozóipari beruházások első félévi 25 százalékos bővülése - áll az előrejelzésben.



A gépkocsi- és üzemanyag-értékesítéssel együtt számolt kiskereskedelmi forgalom hat hónap alatt 7,8 százalékkal bővült, ami jóval nagyobb a reálkeresetek szerény, mindössze 0,3 százalékos emelkedésénél. A feldolgozóiparban mérséklődött a foglalkoztatottak száma, ami az ipari termelékenység gyors növekedését jelzi.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!