szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az államháztartáson kívülre került források jog- és célszerűségét, a tulajdonosi, az alapítói jogok gyakorlását tekintve komoly aggályok merültek fel. A költségvetési fejezetek, intézmények több mint egyharmada úgy alapított szervezeteket, szerzett részesedéseket, hogy előtte nem végzett előzetes felmérést - állapítja meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egyik legutóbbi jelentésében.

Az állami feladatok felülvizsgálata, az állam működési költségeinek csökkentése, a nagy ellátórendszerek reformja hosszú évek óta megoldatlan feladat - áll a számvevőszék szerdán kiadott jelentésében. Az ÁSZ először végzett átfogó vizsgálatot az államháztartáson kívüli állami feladatellátás átfogó, rendszer-szemléletű átvilágítására a központi költségvetés és az alapok tekintetében. Az ellenőrzést a 2002-2003. évi gazdálkodási folyamatokra vonatkozóan készítették el - közli az ÁSZ.

A különböző szervezetek alapítására, finanszírozására az egyes tárcák nem állapítottak meg egységes rendező elveket, a minisztériumok az érdekeltségükben lévő és érdekeltségükön kívüli szervezeteket is támogatták - írja a közlemény. Az állami támogatások összege 2002-ben 613,1 milliárd forint volt, 2003-ban 578,1 milliárd forintot tett ki, ami az akkori központi költségvetés kiadásainak 10 százalékát adta. Ezen belül a fejezetek a vagyonkezelésekben lévő gazdasági és közhasznú társaságoknak, az alapítók az alapítványoknak 2002-ben közel 70 milliárd forintot, 2003-ban mintegy 180 milliárd forint állami támogatást és tőkejuttatást nyújtottak - áll a jelentésben

Az állami feladatellátás kapcsán igénybe vett tevékenységekre kötött megbízási, szakértői tanácsadói szerződésekre évente mintegy 40-50 milliárd forintot fizettek ki. A közfeladatoknak a különböző állami szférán kívüli szervezetek létrehozásával tervezett hatékonyabb ellátása csak deklarált cél volt kimutatható megtakarításokkal nem járt. Sőt a szervezetek egyharmada a vizsgált időszakban veszteségesen gazdálkodott, évenként 20-28 milliárd forint összegű veszteség jelentkezett a gazdasági társaságoknál. A média-társaságok folyamatos vagyonvesztés mellett működtek, évente 11 milliárd forint körüli veszteséget halmoztak fel a 2002-2003-as évben.

A vizsgált időszakban az állami feladatellátásban közreműködő társaságok, alapítványok, közalapítványok 2002-ben 82 milliárd forint bevételt hoztak, ennek 40 százalékát a média-részvénytársaságok jelentették. Általánosnak mondható a számvevők szerint az, hogy az alapítók, a tulajdonosok a társaságok, alapítványok kétharmadánál elmulasztották az állami támogatások felhasználásának ellenőrzését, annak megfelelő dokumentálását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Állami Számvevőszék: eredményes volt az MNB átszervezése

Eredményesnek értékeli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly év végén lezárult átszervezési folyamatát az Állami Számvevőszék (ÁSZ) - derül ki az ÁSZ pénteki közleményéből. A számvevőszék ugyanakkor az MNB központi informatikai rendszerének további fejlesztését és a tervezési kontroll növelését javasolja.

Itthon

Számvevőszéki lecke a kormánynak

Képzelhetik, milyen helyzetben van az a vezető, aki végső tanácstalanságában revizorától vár ötleteket, hogyan tudna egy kis pénzt megspórolni. Medgyessy kormányfő is a számvevőszékhez fordult ötletekért. Ám nem azt kapta, amit várt.

MTI Gazdaság

Bírál az ÁSZ a környezetvédelmi uniós támogatások kapcsán

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bírálja az európai uniós csatlakozás előtt futó ISPA környezetvédelmi program magyarországi megvalósítását, ugyanakkor kedvező irányú változást tapasztal az integrációt követően rendelkezésre álló Kohéziós Alap támogatásainak lekötésénél - derül ki az ÁSZ összegzéséből.

Itthon

Számvevőszéki feljelentés az MTV ellen

Több száz millió forintos jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt rendőrségi feljelentést tett az Állami Számvevőszék a Magyar Televíziónál (MTV) folytatott vizsgálódása nyomán - értesült az MTI; az ORFK-hoz még nem érkezett meg a feljelentés, s a tévé vezetése sem kapott hivatalos tájékoztatást.

Trend

Számvevőszéki intelmek

A brit számvevőszék, a National Audit Office több mint egy évtized alatt közel ötven ppp-konstrukcióról készített...

Gazdaság

Számvevőszék: nő az szja-bevételek jelentősége

Magyarország uniós csatlakozását követően a csökkenő vámbevételek és a változó áfa-bevételek miatt a korábbinál is nagyobb jelentősége lesz a személyi jövedelemadó (szja) bevételeknek - mondta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója.