szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csehország 2004-ben mintegy hétmilliárd koronával (56 milliárd forint) kapott több pénzt az Európai Uniótól, mint amennyit a közös kasszába befizetett - közölte csütörtökön a cseh pénzügyminisztérium.

"A Cseh Köztársaság befizetései a közös költségvetésbe mintegy 18 milliárd koronát tettek ki. Az Európai Unió különféle pénzalapjaiból ugyanakkor Csehország 24,7 milliárd koronát kapott" - áll a pénzügyi tárca hivatalos közleményében.

A minisztérium szerint a nettó cseh nyereség 6,8 milliárd korona, ami egymilliárddal több, mint amennyire a korábbi becslések alapján az állam számított. Másrészt viszont kétmilliárd koronával kevesebb, mint amennyi a legoptimistább számítások alapján megszerezhető lett volna.

Az uniós támogatások többsége a strukturális alapokból Csehország szegényebb térségeinek fejlesztésébe irányult, és komoly támogatásokat kaptak a gazdák is. Mintegy 10 milliárd koronát a cseh állam kompenzációs kifizetések címén kapott az uniótól. A kompenzációs pénzek nélkül Csehország tagsága első évében nettó befizetője lett volna az uniónak.

A minisztériumi kimutatásba nincsenek benne azok a pénzek, amelyek nem az állami költségvetésen keresztül kerülnek Csehországba, hanem amelyeket Brüsszel a különféle speciális támogatási programok keretében egyenesen az érdekelteknek fizet.

Prágai szakértői számítások azt mutatják, hogy 2007-2013-ban Csehország a jelenlegi összeg négy-ötszörösét hívhatja le az uniós alapokból. Előzetes becslések azt mutatják, hogy 2013-ig Csehország összesen mintegy 800 milliárd koronához jut az Európai Unió alapjaiból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Nem EU-konform a magyar iparűzési adó?

Az Európai Unió áfára vonatkozó irányelve kimondja, hogy néhány nevesített adón kívül a tagállamok nem vethetnek ki forgalmi típusú adót - írja elemzésében az Ernst & Young tanácsadó cég. A magyar iparűzési adó viszont inkább forgalmi adónak tekinthető, és erősen hasonlít az áfára, így 2004. május 1-től kérdéses, hogy ez az adóforma jogszerű-e Magyarországon.

Gazdaság

Sokkolta a bővítés az EU "régi" államait

Az EU bővítése több változást kényszerített ki a régi tagországok gazdaságában, mint az újakban – összegzi az elmúlt háromnegyed év tapasztalatait a Merrill Lynch. Mindenki arra számított, hogy a nyugat-európai cégek új piacokat tudnak majd meghódítani keleten, ehelyett azonban az új tagországok exportőrei arattak 2004-ben.

MTI Gazdaság

Európának több bevándorlóra van szüksége

Európának több "gazdasági bevándorlóra" van szüksége, a nyugat-európai félelmek és az ottani nagy munkanélküliség ellenére - mondta az EU munka- és szociális ügyi biztosa, Vladimir Spidla.