szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Idén a nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásokat vizsgálja a főpolgármesteri hivatal adóhatósága, mert az iparűzésiadó-bevételnek 85 százaléka tőlük származik - jelentette be Deli Lajos, az adóügyosztály vezetője.

Idén az ingatlanforgalmazással, az idegenforgalmi, az egészségügyi és az ügyvédi vállalkozások, közhasznú társaságok, valamint az átalakuló és a megszűnő cégek, illetve az egymillió forintnál nagyobb összeget visszaigénylők is számíthatnak kiemelt ellenőrzésre - mondta Deli Lajos.
 
A közel 200 ezer budapesti vállalkozás a tervezettnél 1,4 százalékkal többet, 140 milliárd forint iparűzési adót fizetett tavaly. Idén 149 milliárd forintos bevételt terveztek. 

Az ellenőrzéseknél főként az adóalap megállapításának helyességét és a kedvezmények alkalmazásának jogszerűségét vizsgálják. Tapasztalataik alapján a nagyadózóknál kevés hibát találnak, inkább a jogszabály-értelmezési eltérések a jellemzőek. A kisebb cégeknél és az egyéni vállalkozóknál viszont sok a tévedés, a pontatlanság, a határidő-mulasztás - mondta az adóügyosztály
vezetője.

Deli szerint az  elmúlt évi 15 milliárd forintnyi hátralékból év elejére több mint 12 milliárdot behajtottak. Az ellenőrzések során tavaly 3,6 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg, és 460 millió forintos mulasztási bírságot szabtak ki. Egyre több olyan vállalkozást derítenek fel, amelyek korábban
nem fizettek adót, nem készítettek adóbevallást - tette hozzá.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Draskovics: az iparűzési adót el kell tüntetni

Az adóreformban akkora kockázatot szabad vállalni, amennyi nem veszélyezteti az egyensúlyőrző gazdasági folyamatokat - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter, a Munkaadók ás Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által Variációk az adóreformra címmel szervezett rendezvényén.

Gazdaság

Nem EU-konform a magyar iparűzési adó?

Az Európai Unió áfára vonatkozó irányelve kimondja, hogy néhány nevesített adón kívül a tagállamok nem vethetnek ki forgalmi típusú adót - írja elemzésében az Ernst & Young tanácsadó cég. A magyar iparűzési adó viszont inkább forgalmi adónak tekinthető, és erősen hasonlít az áfára, így 2004. május 1-től kérdéses, hogy ez az adóforma jogszerű-e Magyarországon.