szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat, miután a tavalyi privatizációban megszerezte a román Petrom olajvállalat többségét, kiszállt a román Rompetrol Group N.V. magán olajtársaságból. A Rompetrol nála volt 25,1 százalékát a svájci bejegyzésű Rompetrol Holding SA-nak adta el.

Román sajtóértesülések szerint az OMV köreiben 50 millió euró alatti árat emlegettek. Az OMV 2002. októberben vásárolta a Rompetrol-részt. A Petrom privatizációjakor bejelentette, hogy a többségi részesedés megszerzése esetén megválik Rompetrol pakettjétől. Most annyit közöltek az OMV-nél, hogy a Rompetrol-eladás profitszempontból "semleges". 

A Petrom a legnagyobb olaj- és gáztermelő Közép- és Kelet-Európában, a becsült olaj- és gáztartaléka 1 milliárd hordó olajegyenértéknek felel meg. A Petrom tavaly 40,315 millió hordó kőolajat és 6,5 milliárd köbméter földgázt termelt, idén a termelés szinten tartását tervezi. 

A másik jelentős román olajcég, a magántulajdonban lévő Rompetrolnak egyebek között részesedése van a navodari Petromidia és a ploiesti Vega olajfinomítókban, ezek együttes feldolgozási kapacitása évi 4 millió tonna, országos ügyfélköre van nyolc tározóval, több mint 200 benzinkúttal, és karbantartó és logisztikai, valamint környezetvédelmi szolgáltató vállalata is van. 

Az OMV 2004 évi 9,88 milliárd eurós forgalmával, 6475 alkalmazottjával és nyolcmilliárd euró körül piaci tőkeértékével a legnagyobb tőzsdén jegyzett osztrák vállalat. Közép-Európában 2008-ig 20 százalékra kívánja növelni piaci részesedését a finomított termékekből a jelenlegi, körülbelül 18 százalékról. Összesen 13 országban tevékenykedik, 2385 benzinkúttal. Külföldi részesedései között van a Petrom 51 százalékán kívül az EconGas GmbH 50 százaléka, a Bayernoil-Raffinerieverbund 45 százaléka és a Mol 10 százaléka. 

     


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Sokba lesz a Petrom az OMV-nek

A román Petrom állami olajtársaság 33,3 százalékáért és részesedésének későbbi 51 százalékra növeléséért az osztrák OMV olajcégnek 669 millió, majd 723-860 millió euró közötti összeget kell fizetnie.