Tetszett a cikk?

Ha megvalósulnak az adóreform-bizottság általános forgalmi adót érintő javaslatai, szinte mindent árucikket, szolgáltatást át kell majd árazni októbertől. A 15 százalékos kedvezményes kulcs eltűnésével az alapvető élelmiszerek, szolgáltatások egyértelműen drágulni fognak.

Az adóreform-bizottság javaslata szerint a jelenlegi 15, illetve 25 százalékos áfakulcsot a 19 vagy 20 százalékos egységes adókulcs váltaná fel, amennyiben a tervezetet változtatások nélkül elfogadja az Országgyűlés - írja a Világgazdaság. A lap szerint az élet szinte minden területét érintené a változás.

Piros László, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (Éfosz) főtitkára szerint a 19-20 százalékos egységes áfakulcs az alapvető élelmiszereknél drágulást hozna, mivel ezek ma a 15 százalékos kedvezményes áfakörbe tartoznak. 

A villamos energia 25 százalékos forgalmi adójának esetleges csökkentésével együtt értelemszerűen mérséklődnek az árak is - teszi hozzá a lap. A felsőbb kulcsba sorolás ugyanakkor a földgázt megdrágítaná, míg az üzemanyagoknál kisebb lenne az állami elvonás.

A tömegközlekedés tarifái is magasabbak lennének tervek szerint. Kedvezőtlenül érinti az áfa egységesítése a víz- és csatornaszolgáltató cégeket is, amelyek jelenleg a 15 százalékos körbe tartoznak. Hasonló a helyzet a kommunális hulladékot kezelő cégek esetében is. Szakértők szerint az adóteher növekedését a cégek közvetlenül áthárítják a fogyasztókra.

Jelentősen növelné viszont a szállodák versenyképességét egy esetleges áfacsökkentés. A jelenlegi 15 százalékos kulccsal a magyar szállodaipar az uniós országok között az egyik legmagasabb adófizető. Ami kedvező még, hogy az építőanyagok, tartós fogyasztási cikkek olcsóbbá válnának októbertől, s nem lenne változás a gyógyszerek árában sem.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Budán estek, Zuglóban nőttek a lakásárak

A lakáspiac szereplői pesszimistán értékelik a 2004-es évet és nem derűlátók a 2005-ös esztendőt illetően sem. Ennek oka egyértelműen a kereslet visszaesése mellett még mindig bővülő kínálat és a lanyha piaci forgalom, azaz az egyensúlyát vesztett piac - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrisebb elemzéséből.