Tetszett a cikk?

Belföldi repülőjáratokkal lehetne fellendíteni a magyarországi regionális repterek forgalmát, amelyek fejlesztésére az állam idén egymilliárd forintot fordít – állítják légiipari szakértők.

„Három társasággal, köztük egy nem-fapados ír légitársasággal is tárgyalunk magyarországi belföldi járatok elindításáról. Az ír példa – ahol az emberek úgy használják a helyi repülőjáratokat, mintha busszal utaznának – és Magyarország adottságai alapján, a belföldi járatokban jelentős üzleti lehetőséget látok” – idézi a BBJ Gubicza Ágostont, a Balatontól néhány kilométerre fekvő sármelléki repteret üzemeltető ír–magyar Cape Clear Aviation Kft. ügyvezető igazgatóját.

Gubicza szerint akár már hat hónapon belül újjáéledhet a hazai belföldi légiközlekedés - teszi hozzá a lap. Szegvári Péter, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal (MTRFH) elnöke is optimista a belföldi repülőjáratokkal kapcsolatban. „Számos regionális reptér fekszik népszerű turisztikai célpontok közelében, a kínálat a belföldi utazási piacon nagyon jelentős, és a jelenleg is folyamatban lévő fejlesztések befejeződésével tovább bővül majd. Mindez egy egyelőre kihasználatlan piacot teremt a helyi repülőjáratok számára” – mondta.

Puczkó László, a Xellum Tanácsadó és Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója egyetértett abban, hogy a belföldi járatoknak van létjogosultsága Magyarországon, de vitatja a szabadidő-turizmus jelentőségét e téren. Puczkó szerint a belföldi szabadidő-turizmusra azért nem érdemes alapozni, mert az átlagos magyar vásárlóerő alacsony.

Az ingázók és üzleti céllal utazók számára pedig a belföldi repülőjárat nem feltétlenül kínál kézzelfogható előnyöket az egyéb közlekedési eszközökkel szemben – mivel Magyarország ehhez egyszerűen túl kicsi. „A közelmúltban a Malév Rt. is megszüntette bécsi járatát a lanyha érdeklődés miatt” – fűzte hozzá.

Jenei Zoltán, az idén 220 millió forintos fejlesztési támogatásban részesülő debreceni repülőteret üzemeltető Airport Debrecen Kft. ügyvezető igazgatója szerint  az állam nagyon lassan ismerte csak fel a repülőterek gazdaságélénkítő szerepét.

„Romániában 19 nemzetközi repülőtér van, a harmad-magyarországnyi Szlovákiában öt, Magyarországon mindössze három, a forgalom pedig rendkívül egyenlőtlenül oszlik meg Ferihegy és a regionális repterek között” – mutatott rá.

Budapest mellett Debrecen és Sármellék rendelkezik nemzetközi reptérrel (regionális jelentősége az MTRFH stratégiájában emellett Nyíregyházának, Pécsnek, Szegednek, Taszárnak és Győr–Pérnek van). Debrecen reptere tavaly, a Balaton közelében fekvő település repülőtere pedig idén szerezte meg a nemzetközi státuszt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Versenytárgyaláson kelhet el a Malév

Április 6-án 16 óráig lehet jelezni az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-nél a Malév állami tulajdonban lévő 99,95 százaléknyi részvény megvásárlásának szándékát.

MTI Gazdaság

Kovács László az európai légitársaságokért aggódik

A szegény országok pénzügyi megsegítésének a növelése érdekében tervezett kerozin-adó bevezetése hátrányos helyzetbe hozná az EU légitársaságait, ha az elképzelés nem kap szélesebb körű nemzetközi támogatást - jelentette ki Kovács László, az Európai Bizottság adóügyekért és vámpolitikáért felelős tagja Berlinben, miután megbeszélést folytatott Hans Eichel német pénzügyminiszterrel.

MTI Gazdaság

Drámai változások előtt a légi utasforgalom

A robbanásszerű növekedés után megindul "az ocsú elválasztása a búzától" a diszkont társaságok körében, amit csak kevesen élnek majd túl - véli David Gillen kanadai ágazati kutató. Néhány nagy amerikai légitársaság pedig el is tűnik majd a piacról.

MTI Gazdaság

Több mint egy tucat kérő jelentkezett a Malévért

A szerda délután lejárt határidőig tizennégy befektető jelezte szándékát, hogy részt kíván venni a Malév Rt. 99,95 százalékos részvénycsomagjának eladására indított tárgyalásos eljáráson, az első tárgyalásra még ezen a héten sor kerülhet - közölte az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.