Tetszett a cikk?

A kormány azt tervezi, hogy fizetni kell majd az egészségügyi ellátásért, amennyiben a beteg azt nem a területileg illetékes intézményben akarja igénybe venni. Ez viszont részben a szabad orvosválasztás mint állampolgári jog szempontjából lehet aggályos.

A Napi Gazdaság szerint a jövőben a szív- és érrendszeri, illetve a daganatos betegségeket csak az erre kialakított speciális centrumokban kezelhetnék. A kormány tervei szerint a jövőben a nem szakosodott intézmények nem számolhatnák el a biztosító felé az ilyen speciális beavatkozásokat.

Az ötlet a lap szerint nem új, az egészségügyi tárca évek óta arra törekszik, hogy régiónként szakellátásokra szakosodott egészségügyi centrumokat hozzon létre. Magyarországon jelenleg 12 onkológiai centrum található (ebből kettő a fővárosban), de még vannak olyan régiók, amelyek ellátása ebből a szempontból egyáltalán nem megoldott, viszont a daganatsebészet már minden megyei kórházban van, az ígéretek szerint az év végére teljes lesz a lefedettség.

A kormány továbbra is prioritásként kezeli a sürgősségi és a járóbeteg-ellátás fejlesztését. Ez utóbbi jelentősen tehermentesíthetné a kórházak aktív ágyait és nem utolsósorban a fekvőbeteg-kasszát. Az így felszabaduló aktív ágyakat a rehabilitációs, a krónikus, illetve szociális ellátásban lehetne hasznosítani. Ez a lap szerint szerepelt a Kökény Mihály által tavaly kidolgozott egészségügyi reformban is.

A legnagyobb vitát várhatólag az váltja majd ki, hogy bár megmarad a szolidaritás elvű egészségbiztosítás, a szolgáltatásokat csoportokba sorolnák. Az első csoportba tartoznának azon ellátások, amelyek alanyi jogon járnának mindenkinek, ilyen a háziorvosi szolgálat, a sürgősségi ellátás, az anya- és csecsemővédelem, a közegészség- és járványügy. A második csoportba tartoznának a járulékfizetők, akik igénybe vehetik az alap- és fekvőbeteg-ellátásban hozzáférhető átlagos szolgáltatásokat.

Azok pedig akik ennél többet akarnak – egyágyas szoba, ellátás területileg nem illetékes intézményben – alkotják a fizetős harmadik csoportot, akik kiegészítő biztosítással vásárolhatnál meg a pluszszolgáltatásokat. Az egyelőre viszont egyáltalán nem világos, hogy a nyugdíjasok melyik csoportba tartoznak majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

ORVOSIÜGYELET-PER

Az orvosi ügyelet teljes egészében munkaidőnek számít - mondta ki hétfőn a Veszprém Megyei Munkaügyi Bíróság.

MTI Itthon

Ötpontos egészségügyi javaslatcsomag a Fidesztől

Az egészségügyben zajló "lopakodó privatizáció" megállítása, az ágazatból idén kivont források pótlása, a kórházak működtetésének átalakítása is szerepel abban a programcsomagban, amelyet a Fidesz egészségügyi egyezető fórumának résztvevői fogadtak el csütörtökön.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Orvosi Kamara

Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Orvosi Kamara, mert a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosításával diszkriminálják az egészségügyben dolgozókat - közölte Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke csütörtökön Budapesten.