szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarországon befektető német vállalatok jó része egyelőre még pozitívan ítéli meg a befektetési környezetet, lassanként változik ez a vélekedés.

A bejelentést Wolfram Klein, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara ügyvezető elnökségi tagja tette a kamara konjunktúra felmérését ismertető sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten.

A szervezet az idén tizenegyedik alkalommal végzett konjunktúra felmérést 116 cég körében, többségükben német vállalatok részvételével.

A felmérés szerint minden ötödik vállalkozó jónak tekinti a magyar gazdasági helyzetet, 64 százalékuk kielégítőnek, és 15 százalékuk rossznak. 24 százalék vélte úgy, hogy a magyar gazdaság jobb helyzetben lesz, 19 százalékuk számít nehezebb időkre. A válaszadó vállalatok fele tapasztalta Magyarország európai uniós tagságának kedvező hatásait, és mindössze 4 százalékuk panaszkodott a hátrányos következményekre.

90 százalék üdvözölné az euró bevezetését Magyarországon, és 62 százalék 2010-re várja ezt. A saját helyzetét a válaszadók 48 százaléka tekintette jónak, 49 százalék nyeresége 2004-ben nőtt, és 50 százalékuk számít az idén is az eredmény növekedésére. A vállalatok költségei 10 százalékkal emelkedtek a múlt évben, és az idén 8 százalékos növekedésre számítanak. A megkérdezettek szerint a bérköltségek 2005-ben várhatóan 7 százalékkal, vagyis az általános költségnövekedéstől elmaradó mértékben emelkednek.

A válaszadók 79 százaléka ismét Magyarországon fektetne be és 21 százalék fontolgatna helyszínként más országot. A máshol befektetők körében a kedvelt beruházási célországok között Románia áll az élen Szlovákia, Csehország és Kína előtt.

A befektetők kedvezőnek ítélték meg a munkavállalók általános képzettségét, de régiónként és szakmánként hiányokat jeleztek. Klein hangsúlyozta, hogy a felmérés szerint a vállalatok 32 százaléka tervezi a beruházási kiadások növelését, 45 százalék változatlan szinten tartja, és 13 százalékuk kívánja csökkenteni ezt a tételt.   

A sajtótájékoztatón Juhász László, a The Boston Consulting Group menedzsere elmondta, hogy tapasztalatuk szerint a befektetők többnyire Kínára gondolnak célországként, holott bizonyos termékek és szolgáltatások tekintetében a kelet-európai régió is megfelelne. Magyarország Kelet-Közép-Európán belüli pozíciója romlott a korábbi évekhez képest. A közigazgatási rendszer nem ment át hatékonyságjavuláson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Visszaestek a hazai autóeladások

Az új személygépkocsik és terepjárók értékesítése Magyarországon 7,4 százalékkal csökkent 2005 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest - közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE).

MTI Gazdaság

Nő a hazai cégfelvásárlások értéke

Megnőtt a befektetők érdeklődése Közép-Kelet-Európa iránt, 2004-ben a fúziók és vállalat-felvásárlások értéke 30 százalékos növekedés mellett 50,9 milliárd dollárt ért el a térségben - áll a PricewaterhouseCoopers jelentésében.