Tetszett a cikk?

A kormány egy tucat törvénymódosítási javaslatot tárgyal a száz lépés politikájának keretében. A jövő évi adójogszabályok tervezett változtatásáról még mindig nincs politikai döntés, az egykulcsos adó egy lehetőség a sok közül.

Az adórendszert érintő fajsúlyos változtatások egyik lehetőségeként merül fel, hogy 21 százalékon egységesítenék az szja, az áfa, az eva és a társasági adó mértékét - írja a Világgazdaság.

A mostani 16 százalékos társasági nyereségadó 21 százalékra emelése a lap szerint lehetővé tenné, hogy az adóreform előkészítésére életre hívott szakmai bizottság javaslatának megfelelően a jelenlegi 2-ről 1 százalékra mérséklődjön a helyi iparűzési adó felső határa, mégpedig anélkül, hogy ez az üzleti szféra tehernövekedését eredményezné. 

A Világgazdaság számításai szerint a társasági adókulcs öt százalékpontos emelése 160-170 milliárd forintot hozhatna a „költségvetés asztalára” abban a helyzetben, ha az adóemelés hatására egyetlen vállalkozás sem szünteti be tevékenységét, míg az iparűzési adó mértékének „megfelezése” ugyanekkora bevételtől foszthatja meg az önkormányzatokat. Amennyiben a 15 és 25 százalékos áfakulcsot 21 százalékon vonnák össze, mindössze néhány milliárd forint bevételkiesést lenne kénytelen elkönyvelni a büdzsé.

A lap úgy tudja, a pénzügyi tárcánál felmerült a lehetőség, hogy a gáz, a távhő, a vízszolgáltatás, valamint a szállodai szolgáltatás, illetve a sajtótermékek áfáját 5 százalékon állapítsák meg. A személyi jövedelemadó-bevételeket viszont megcsapolná a 21 százalékos egységes kulcs: a Magyar Hírlap kalkulációja szerint mintegy 200 milliárd lenne ennek az ára.

Kérdéses, hogy a fenti tervek politikailag megvalósíthatóak-e, főként annak fényében, hogy jövőre választások lesznek, és a módosítások egy igen széles társadalmi réteget érintenének kedvezőtlenül - írta a portfolio.hu. Az SZDSZ a portál szerint mindenesetre támogatja a javaslatot.

Egyes vélemények szerint a 21 százalékos kulcs megválasztása azért nem túl szerencsés, mert Szlovákiában 19, Romániában pedig 16 százalékos az egységes adó mértéke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kormány a borravalót is megadóztatná

A kormány tervei szerint a jövőben a számlán kellene feltüntetniük a vendéglátóipari egységeknek a borravalót, a 30 millió forint feletti beruházásoknál pedig szigorodna az építési engedélyezési eljárás - egyebek között ezt jelentette be Gyurcsány Ferenc a kabinet szerdai ülését követő sajtótájékoztatón. A korményfő azt is leszögezte: a gyes és gyed összegét nem csökkentenék.

MTI Gazdaság

Emelkedhet az alkohol jövedéki adója

Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden egyetértettek az Európai Bizottság azon javaslatával, hogy az alkolholtartalmú italokra vonatkozó jövedéki adó minimális szintjét 24 százalékkal emeljék - jelentette be Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos kedden Luxembourgban, a miniszteri tanácskozás után.

MTI Gazdaság

Veres adócsökkentést ígér

Lesz további adócsökkentés Magyarországon és a szociális ellátó rendszer egyes elemei is átalakulnak a következő hónapokban - jelentette ki Veres János kijelölt pénzügyminiszter a Magyar Televízió szerda este című műsorában.

MTI Itthon

Nyakunkon az adóbevallás határideje

Az önadózást választó, egyéni vállalkozást nem folytató magánszemélyek a személyi jövedelemadó bevallásukat május 20-áig, jövő hét péntek éjfélig nyújthatják be, és adótartozásukat is eddig az időpontig fizethetik meg - emlékeztet az MTI-hez eljutatott közleményében az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH).

Gazdaság

Megvalósult kettős adóztatás?

Az vállalkozások az egészségügyi hozzájárulást (eho) bevezetése óta sérelmezik, hiszen növeli a foglalkoztatás közterheit. Erős a gyanú, hogy ezzel a járulékkal megvalósul a megszerzett jövedelem kettős adóztatása, ami ellentmond minden adózási alapelvnek.