Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A kormány egy tucat törvénymódosítási javaslatot tárgyal a száz lépés politikájának keretében. A jövő évi adójogszabályok tervezett változtatásáról még mindig nincs politikai döntés, az egykulcsos adó egy lehetőség a sok közül.
Az adórendszert érintő fajsúlyos változtatások egyik lehetőségeként merül fel, hogy 21 százalékon egységesítenék az szja, az áfa, az eva és a társasági adó mértékét - írja a Világgazdaság.
A mostani 16 százalékos társasági nyereségadó 21 százalékra emelése a lap szerint lehetővé tenné, hogy az adóreform előkészítésére életre hívott szakmai bizottság javaslatának megfelelően a jelenlegi 2-ről 1 százalékra mérséklődjön a helyi iparűzési adó felső határa, mégpedig anélkül, hogy ez az üzleti szféra tehernövekedését eredményezné.
A Világgazdaság számításai szerint a társasági adókulcs öt százalékpontos emelése 160-170 milliárd forintot hozhatna a „költségvetés asztalára” abban a helyzetben, ha az adóemelés hatására egyetlen vállalkozás sem szünteti be tevékenységét, míg az iparűzési adó mértékének „megfelezése” ugyanekkora bevételtől foszthatja meg az önkormányzatokat. Amennyiben a 15 és 25 százalékos áfakulcsot 21 százalékon vonnák össze, mindössze néhány milliárd forint bevételkiesést lenne kénytelen elkönyvelni a büdzsé.
A lap úgy tudja, a pénzügyi tárcánál felmerült a lehetőség, hogy a gáz, a távhő, a vízszolgáltatás, valamint a szállodai szolgáltatás, illetve a sajtótermékek áfáját 5 százalékon állapítsák meg. A személyi jövedelemadó-bevételeket viszont megcsapolná a 21 százalékos egységes kulcs: a Magyar Hírlap kalkulációja szerint mintegy 200 milliárd lenne ennek az ára.
Kérdéses, hogy a fenti tervek politikailag megvalósíthatóak-e, főként annak fényében, hogy jövőre választások lesznek, és a módosítások egy igen széles társadalmi réteget érintenének kedvezőtlenül - írta a portfolio.hu. Az SZDSZ a portál szerint mindenesetre támogatja a javaslatot.
Egyes vélemények szerint a 21 százalékos kulcs megválasztása azért nem túl szerencsés, mert Szlovákiában 19, Romániában pedig 16 százalékos az egységes adó mértéke.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.