szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manipulatív kereskedelmi partnerként tekinthet Kínára az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma, ha a pekingi vezetés nem módosítja a jüan árfolyampolitikáját záros határidőn belül - jelentette be az amerikai pénzügyi tárca. Válaszul Kína szerdától új valutakereskedési rendszert indított, mely a jüanon kívül 8 másik valutával való kereskedést tesz lehetővé.

Az amerikai pénzügyminisztérium a CNN jelentése szerint a kereskedelmi partnerek pénzügyi rendszeréről közzétett féléves értékelésében hangsúlyozta: „Megítélésünk szerint itt az ideje, hogy Kína rugalmasabb árfolyampolitikát kövessen” - mondta John Snow amerikai pénzügyminiszter. Kína a jüan szabályozását mesterségesen a dollár árfolyamához köti. Amiatt pedig, hogy Kína a keresletre koncentrál, mesterségesen alacsonyan tartja árfolyamait exportjának segítésére.

A mesterségesen alacsonyan tartott árak azonban – amerikai elemzők szerint – igazságtalan terheket rónak az Egyesült Államok iparára, mely így képtelen felvenni a versenyt az olcsó kínai textillel, elektronikával és más termékekkel.

A pénzügyminisztériumi jelentés figyelmezteti az ázsiai országot, hogy amennyiben az nem módosít jelenlegi pénzpolitikáján, az Egyesült Államok kénytelen lesz Kínát manipulatív kereskedelmi partnerré minősíteni.

Snow kitért arra is, hogy Kínának lehetővé kéne tennie nemzeti valuta árfolyamának szabad lebegtetését a dollárhoz és az euróhoz hasonlóan, bár hozzátette, Kína az utóbbi évek gazdasági szárnyalása ellenére sincs felkészülve a szabad árfolyam politikára radikális bevezetésére.

Kínai válaszlépések (Oldaltörés)

Az amerikai figyelmeztetéssel egyidőben Kína bejelentette, hogy mostantól a keleti országban is lehetővé válik a dollár-euró-kereskedés, a jennel, a hongkongi dollárral, a brit fonttal, a svájci frankkal, az ausztrál és a kanadai dollárral való kereskedés, valamint az euró-jen üzletkötés. Szakértők szerint az erős kézben tartott valutarendszer reformja irányába való elmozdulásként értelmezhető a mai kínai pénzpolitikai döntés.

Az elemzők szerint a valutalekereskedés részben attól függ, lesz-e profitesélye a kereskedőknek, illetve attól, lesz-e kellő számú kereskedő. A szerdai indulást kísérletnek tekintik, amelyre a kínai valutapiaci rendszer (CFETS) hét külföldi és három helyi bankot hívott meg.

A pénzpiacok érdeklődéssel követik a fejleményeket, mivel azt várják, hogy Peking esetleg a jüan felértékelése felé veszi az irányt. Ezt a szándékot a kínai központi bank kormányzója már pénteken cáfolta. A kínai valutát az 1997-98 évi ázsiai valutaválság után kötötték a dollárhoz (a jüan jelenlegi árfolyama 8,28/dollár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

"Riadószint" közelében a kínai textilimport

Az uniós vizsgálat a feltételezett kínai textildömping ügyében a korábban megjelölt 9 termékkategória mellett további 11 árucsoportra is kiterjedhet, közölte az Európai Bizottság szóvivője szerdán, mivel ezekben a termékcsoportokban az exportnövekedés ugyancsak megközelíti a "riadószintet".

MTI Gazdaság

A következő években is tovább száguldhat a kínai gazdaság

Kína gazdasága várhatóan átlagosan évi nyolc százalékkal bővül a következő, 2006/2010-es ötéves terv időszakában - közölte becslését a kínai kormány gazdasági kutatóközpontja hétfőn. Korábban a kormány célja évi hét százalék volt.

MTI Gazdaság

A kínai textilexport ellen védekezne a GKM

A gazdasági tárca az EU valamennyi tagállamának egységes fellépését szorgalmazza a kínai textilexport miatti piaci problémák kezelésére - áll a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) csütörtöki közleményében.