szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország egy évvel EU-csatlakozása után jó osztályzatokat kap ugyan a német beruházóktól, akik viszont kritikusabbak is lettek.

Ennek oka egyebek között a tőkéért folyó egyre nagyobb globális versenyben, másrészt a magyar gazdaságpolitika maga okozta problémáiban rejlik - írja a Handelsblatt szerdai Magyarország-összeállításában Wolfram Klein a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara igazgatóságának ügyvezetője.

Klein a kamara felmérésére hivatkozva azt írja, hogy öt vállalatból négy ma is Magyarországon ruházna be, ugyanakkor minden ötödik más országot részesítene előnyben. Az arány magasabb, mint tavaly, s sokkal magasabb, mint a Szlovákiában mért arányszám: az északi szomszédnál egy hasonló felmérés során a német vállalatok nyolc százaléka akart más országot választani.

Magyarországon főleg az adórendszer és a bürokrácia okoz a vállalatoknak gondot, "a kormány gazdaságpolitikáját az elmúlt években mulasztások miatt marasztalják el".

Klein ugyanakkor úgy véli, hogy a beruházók tömeges elvándorlása a közeli új EU-országokba, Szlovákiába, Lengyelországba, vagy Csehországba kivételes esetnek számítana, mivel Magyarország és a nevezett államok között sem a költségek, sem az általános beruházási feltételek terén nincs drasztikus különbség. Ez azonban senkit se tévesszen meg abban a tekintetben, hogy tőkének feltétlenül vannak alternatív megtelepedési helyei.

"A mintatanulónak (Magyarországnak) a gazdaságban állandóan bizonyítania kell, különben váratlanul osztályismétlő lesz" - olvasható Wolfram Klein cikkében.

Az összeállítás egy másik írásában a Handelsblatt budapesti tudósítója, miután megállapítja, hogy a magyar gazdaság a legmodernebbek közé tartozik az új EU-tagok gazdaságai között, úgy véli, hogy a kilátások Gyurcsány Ferenc miniszterelnök programjának megvalósítására nem jók, különösen nem, ha a választásokig fennmaradó 11 hónapot veszik tekintetbe. A kormánynak a magas államháztartási deficit és a hatalmas közadósság miatt alig van mozgástere.

A tudósító szerint a kormány néhány mintaprojektet, különösen egészségügyieket prezentálhat a választóknak, másrészt Brüsszelből tetemes támogatások állnak a rendelkezésére, amelyek főleg nagyra törő útépítési és környezetvédelmi beruházásokba folynak.

A német újságíró úgy ítéli meg, hogy az Orbán Viktor vezette polgári ellenzék "sem éppen koncepcionális ellenjavaslatokkal, vagy reformkezdeményezésekkel fényeskedik. Úgy tűnik, hogy a polgáriak gazdaságilag, amennyiben a jövő évben ismét hatalomra kerülnének, mindenekelőtt fontos vállalatok visszaállamosításában akarják keresni az üdvöt. Orbán pártja a szocialisták és a liberálisok kormányának nagyobb válságára vár, hogy aztán odacsaphasson" - olvasható a Düsseldorfban szerkesztett német gazdasági-pénzügyi lapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lassuló magyar növekedésre számítanak a külföldi elemzők

Három százalékot nem sokkal meghaladó GDP-növekedési várakozást adtak az idei első negyedévre londoni feltörekvő piaci elemzők, egy nappal az Ecostat keddi gyorsbecslésének közzététele előtt; a házak zömének várakozása szerint a teljes évi növekedés sem fogja elérni a 4 százalékot.

Itthon

Törvénymódosítások a 100 lépés keretében

Négy törvényjavaslat kerül a kormány elé a héten a száz lépés programból. Ezek háttéranyagát kapta meg pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács, amelynek ülésén a miniszterelnök is részt vett – írja a Világgazdaság.

MTI Gazdaság

Ecostat: 3 százalékkal nőtt a GDP az első negyedévben

Az Ecostat 3 százalékra becsüli a GDP első negyedéves növekedési ütemét - mondta Belyó Pál az Ecostat igazgatója a keddi tájékoztatón, amelyen a most először alkalmazott számítási módszerük szerinti gyorsbecslés adatait ismertették.