szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miután Peter Mandelson európai kereskedelmi biztos és a kínai kereskedelmi főtárgyaló nem hivatalos megbeszélései nem hoztak áttörést, az Európai Bizottság utolsó határidőt adott Kínának a textilexport-vita megoldására.

Az Európai Bizottság ezzel felhatalmazta Peter Mandelson kereskedelmi biztost, hogy ha május 31-éig nem sikerül egyezségre jutni, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében kezdjen hivatalos, gyorsított tárgyalásokat a pamutpóló és lenfonál termékkategóriák exportjáról.

A WTO szabályai szerint Kínának a hivatalos tárgyalások megkezdésétől számított 15 napon belül "önkorlátozó intézkedéseket" kell bevezetnie. A hivatalos tárgyalások maximum 90 napig tarthatnak. Ha az önkorlátozó intézkedésekre a határidőn belül nem kerül sor, az Európai Bizottság már megszorításokat alkalmazhat.

Keményítve álláspontján a küszöbön álló brüsszeli tárgyalások előtt, Kína azt közölte: nem tervez további lépéseket textilexportja lassítására. A kínai pénzügyminiszter-helyettes szerint előbb látniuk kell az Egyesült Államok és az Európai Unió reakcióját a múlt pénteki bejelentésükre. A kínai kormány pénteken bejelentette, hogy megemelik a textilipari termékek kiviteli vámját 74 kategóriában, hogy enyhítsék a kínai textilexport erőteljes növekedése miatt az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval kialakult feszültséget. A pénzügyminisztérium közleménye szerint a 74 textilipari termék azon 148 termékkategóriába tartozik, amelyekre a kínai kormány tavaly decemberben, a textilipari kvóták megszűnése miatt már kivetett vámot, átlagosan 1,3 százalékot.

Az új vámokat június 1-jétől alkalmazzák, és a legtöbb termék esetében a vámemelés mértéke elérheti a 400 százalékot is. A részletek egyelőre nem ismeretesek, a kínai hírügynökség jelentése csak arra tért ki, hogy Kína jelenleg 2-4 százalék körüli vámot vet ki a 148 termékcsoport exportjára, s a jövőben 10-20 százalék körüli lehet a vám.

Ugyanakkor a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője a várható brüsszeli és washingtoni reakciókkal kapcsolatban úgy nyilatkozott: azokat a textilipari termékcsoportokat, amelyeknél az érintett országok korlátozni készülnek az importot, kizárják az új kínai exportvám-rendeletből.

Kína textilipari exportja 29 százalékkal nőtt az év első három hónapjában, tavalyi kivitel 95 milliárd dollár volt, és ezzel 20 százalékos részesedést ért el a világpiacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kínai textilexport ellen védekezne a GKM

A gazdasági tárca az EU valamennyi tagállamának egységes fellépését szorgalmazza a kínai textilexport miatti piaci problémák kezelésére - áll a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) csütörtöki közleményében.

eurohirek.hu Világ

Beleszólt az olasz belpolitikába a kínai textilruha

Olaszországban gazdasági reformokra van szükség a versenyképesség javítása érdekében - vallják egyöntetűen iparosok, kereskedők, szakszervezetek és az olasz nemzeti bank. A kormány azonban szerdán ismét elhalasztotta a döntést ez ügyben; s közben egyre nő a feszültség a négypárti koalíción belül.

MTI Gazdaság

"Riadószint" közelében a kínai textilimport

Az uniós vizsgálat a feltételezett kínai textildömping ügyében a korábban megjelölt 9 termékkategória mellett további 11 árucsoportra is kiterjedhet, közölte az Európai Bizottság szóvivője szerdán, mivel ezekben a termékcsoportokban az exportnövekedés ugyancsak megközelíti a "riadószintet".