szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági miniszter szerint nem igaz, hogy romokban hever a gazdaság, ugyanis az elmúlt 15 évben 50 milliárd, 2004-ben pedig 3,4 milliárd eurónyi működő tőke érkezett az országba és a gazdasági növekedés mértéke megközelíti a 4 százalékot.

A további fejlődés, a szükséges reformok legfőbb akadálya ebben a helyzetben a minimális politikai konszenzus hiánya - mondta a gazdasági miniszter a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének közgyűlésén, pénteken a Galyatetőn.

A politikus szerint az elmúlt évtized Magyarország történetének egyik legsikeresebb időszaka. Az elmúlt évszázadban nem volt olyan időszak, amikor 10 éven keresztül egyfolytában nőtt volna a gazdaság és egy évtized alatt olyan vállalkozási kultúra alakult ki, mint amilyen Nyugat-európában száz év alatt.

Eközben százból hetven kis és középvállalkozó úgy érzi, hogy ezer sebből vérzik a magyar gazdaság és az elmúlt évtized az elmulasztott lehetőségek időszaka volt. Ugyanakkor a vállalkozói réteg "totálisan sikeres" - tette hozzá a miniszter.

Kóka szerint nehéz megmondani, hogy mi az oka a reménytelenségnek. Különösen káros, hogy egyes politikai erők a gazdaság kapcsán csak feketepiacot és adóelkerülést emlegetnek, sőt már-már a profitszerzéssel és a szabad vállalkozással is szembe mennek – hangsúlyozta a politikus.

A miniszter a legfontosabb feladatnak nevezte a "bizalmi rádiusz" kiterjesztését a politikára és az államigazgatásra. Mert minél erősebb a bizalom hálója annál jobban működik a gazdaság is.

A gazdasági kormányzat szempontjából ez azt jelenti, hogy nem terheli az állam felesleges adminisztrációval a vállalkozásokat, megteremti a megfizethető hitel feltételeit, okos adórendszert és kiszámítható gazdasági környezetet működtet. A száz lépés programját ennek érdekében indította el a kormányzat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bizonytalansági tényezők a világgazdaságban

Az év későbbi részében erősödik a gazdasági növekedés üteme az iparosodott államokban, és az kiegyensúlyozottabbá is válik - állapította meg a legfejlettebb államokat tömörítő Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD miniszteri értekezlete.