szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Májusban tovább romlott a fogyasztói, az üzleti és a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke is.

A GKI Gazdaságkutató Rt. - az Európai Unió támogatásával - készített felmérése szerint a az áprilisi mínusz 20,6 százalékról mínusz 21,4 százalékra csökkent a konjunktúra-index. A fogyasztói várakozások január óta fokozatosan romlanak,
májusban 1,8 százalékponttal mínusz 32,7 százalékra csökkent az index értéke, az üzleti várakozásokat tükröző mutató 0,4 százalékkal mínusz 17,4 százalékra romlott, az 1996 óta mért legalacsonyabb szinten van.

Az üzleti szférán belül az ipari cégek várakozásainak 2004 ősze óta tartó romlása májusban megállt. Örvendetesnek nevezi az összeállítás, hogy az exportrendelés-állomány megítélése érezhetően javult. Az építőipari várakozások sem változtak, a termelési színvonal megítélése kissé romlott, a foglalkoztatási lehetőségeké viszont javult. A kereskedelmi cégek viszont - s ez az oka az üzleti várakozások romlásának - az áprilisinál valamivel rosszabb üzletmenetről és passzívabb jövőbeni megrendelési politikáról számoltak be.

Minden ágazatban csökkentek az áremelési várakozások, ugyanakkor romlott a magyar gazdaság egészének megítélése. A fogyasztók saját pénzügyi helyzetüket májusban ismét érezhetően rosszabbnak látták, mint áprilisban, s a következő 12 hónapban további romlásra számítottak. Az ország gazdasági helyzetét most is lényegesen kedvezőtlenebbnek ítélték, mint egy hónappal korábban, s a következő egy évben e területen is további jelentős romlást vártak.

Inflációs várakozásaik nem változtak az áprilisihoz képest, a következő 12 hónapban viszont az áremelkedés ütemének csökkenésére számítanak a fogyasztók. A munkanélküliségre vonatkozó várakozásaik jelentősen emelkedtek. A lakosság vásárlási kedve sokkal rosszabb, mint az előző hónapban, s a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások további csökkenést vetítenek előre. A megtakarításra kedvező alkalmat látók aránya mérséklődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kopint-Datorg konjunktúrateszt: pozitív változások

Miközben a feldolgozóipari vállalatok közérzete változatlan, addig a gazdasági helyzetről alkotott véleményükben a stabilizálódásra és élénkülésre utalók kerültek túlsúlyba – derül ki a Kopint-Datorg most elkészült júliusi konjunktúra tesztjéből. A bizalmi index az áprilisi 51 pontról 53 pontra javult.

hvg.hu Itthon

Tovább romlott a konjunktúra-index

A szezonális hatásoktól megtisztított index értéke márciusban hároméves mélypontra süllyedt. Az ipari szereplők szerint a termelés helyzet rosszabb, a rendelési állomány jobb mint korábban.

MTI Gazdaság

GKI: februárban romlott a konjunktúra

Februárban - a januári javulás után - tovább romlott, mínusz 17,8 százalékra csökkent a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, az üzleti és a fogyasztói várakozások is romlottak - áll a kutatóintézetnek az EU támogatásával készített felmérésében.

Gazdaság

Felpörög a konjunktúramotor az EU-csatlakozó országokban

A kelet- és közép-európai EU-csatlakozó országok jól állták a tavalyi év gazdasági megpróbáltatásait, a második félévtől újra növekedtek a beruházások - állapította meg a Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) szerdai konjunktúrajelentésében.

MTI Gazdaság

Ecostat: mélyponton a kkv konjunktúraindex

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe májusban 40 százalék volt, az elmúlt hónapban 6 százalékponttal két éves mélypontjára csökkent, a TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-index pedig 4 százalékponttal 50 százalékra mérséklődött - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb jelentésében.