szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bezárják az Ikarus Holding szegedi üzemét hétfőn, ezzel 156 munkavállaló veszti el állását.

Adósságok
A szegedi üzem az anyavállalat megrendeléseire készített pótalkatrészeket, gyártott buszajtókat a NABI Rt. számára és egyéb alkatrészeket német és francia cégek megrendelésére. A cég anyagi helyzete azonban az utóbbi időben fokozatosan romlott, adóságokat halmozott föl, s a béreket sem tudták pontosan fizetni.
Az Ikarus Holdinghoz tartozó üzem - Ikarus Szegedi Alkatrészgyártó Kft. néven - önálló jogi személyiségű gazdasági társaság, az anyavállalatnak bérleti díjat fizetett azokért az ingatlanokért, melyekben működik - mondta Fonyó János, szakszervezeti vezető.

Hozzátette: az Ikarus Holding azonban felmondta a bérleti szerződést, amikor a leányvállalat a bérleti díjakat nem tudta
pontosan fizetni.  Az alkalmazottak júniusi bérüknek csak felét kapták meg, a cég mintegy 20 millió forinttal adósa dolgozóinak - fűzte hozzá a szakszervezeti vezető.
   
Mivel a vállalat anyagi tartalékai teljesen kimerültek, félő, hogy az alkalmazottak nem kapják meg elmaradt bérüket, a felmondási időre járó fizetésüket, valamint végkielégítésüket - jelentette ki Fonyó János. A dolgozók a bérgarancia-alapból csak hónapok múlva jutnak pénzhez. A  szegedi vasipari üzemek szinte kivétel nélkül megszűntek, vagy korábbi méretük töredékére zsugorodtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar márkák története

Ikarus

Erney Móric és Vécsey Jenő mérnökök gépjármű- és repülőgép-alkatrészek előállítására alapították 1916-ban az "Ikarus" Automobil- és Repülőalkatrészgyár Rt.-t.

Gazdaság

Bezárják a székesfehérvári Ikarusbus gyárat

Bezárják az Ikarusbus székesfehérvári gyárát, a magyarországi termelést pedig a budapesti Ikarus Egyedi Autóbuszgyártó Kft. telephelyére koncentrálják, jelentette be a társaság hétfőn. A székesfehérvári gyár bezárásával 187 dolgozónak mondanak fel.