szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Deloitte tanulmánya szerint az egyre növekvő nyugdíjkiadások és csökkenő munkaerő miatt Németország, Olaszország, Spanyolország és Japán gazdasági válságra számíthat.

A nemzetközi tanácsadó cég az MTI-hez csütörtökön eljuttatott felmérése szerint 2008-tól jelentős mennyiségű szakértelem és tapasztalat tűnik el a munkaerőpiacról, mivel a II. világháború után születettek, az úgynevezett "Baby Boom" generáció első tagjai ekkor lesznek 62 évesek, ami a fejlett gazdaságokban az átlagos nyugdíjkorhatár.

2050-re Európa teljes népességének 40 százaléka, aktív korú lakosságának 60 százaléka 60,8 évesnél idősebbekből áll majd a tanulmány szerint.

Különösen az egészségügyben, a termelésben, az energetikai és az állami szektorban lehet számítani a munkaerő tömeges kivonulására. A Deloitte példaként említi, hogy az ausztrál egészségügyi szektorban várhatóan 31 ezer betöltetlen munkahely lesz 2006-ra, míg az Egyesült Államok több mint 1 milliós nővérhiánnyal számol 2012-ig.

Az amerikai termelő cégek több mint 80 százaléka már most munkaerőhiánnyal küzd, kevés a képzett gépész, szakmunkás és technikus.

Szintén a munkaerőhiány okát látja a Deloitte a szakértelem hiányában, amely leginkább a természet- és műszaki tudományok terén jelentkezik. Az oktatás színvonalának csökkenését is tényezőként említi a felmérés, amely szerint sok iskola nem tart lépést a vállalkozásokat a modern gazdaságban jellemző egyre növekvő komplexitással és gyors technológiai változásokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar vendégmunkásokat vár a német munkaügyi központ

A Bonni Munkaügyi Központ szeptember 20-án és 21-én meghallgatást tart Budapesten a Foglalkoztatási Hivatalban, azokat várják, akik vendégmunkásként Németországban akarnak dolgozni, jelentkezésüket pedig előzőleg már beadták az illetékes helyi munkaügyi központnak.

hvg.hu Karrier

Nem bízunk a politikusokban, menedzserekben, újságírókban

A nagyvállalatok felsővezetőiről kialakított kép nem túl pozitív. Ez Európában és az USA-ban egyaránt igaz. Csak a politikusok hírneve rosszabb a vállalati vezetőkénél. A GfK Bizalom Index felmérése szerint a vizsgált 18 országban az orvosokat, a tanárokat, a rendőrséget és a katonaságot tartották a leginkább bizalomra méltónak.

MTI Karrier

Már 230 ezer kelet-európai munkakereső Nagy-Britanniában

Több mint 230 ezer kelet-európai érkezett egyetlen év leforgása alatt, ez év június elejéig, munkát vállalni Nagy-Britanniába - olvasható egy friss brit kormányjelentésben. Ez aláhúzza, hogy korábban úgy becsülték: az EU kiszélesítésével legfeljebb évi 13 ezer munkás érkezik majd Kelet-Európából.