szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett Jelentés a konvergencia-folyamatokról című dokumentuma szerint a konvergencia-programban kitűzött költségvetési pályához képest 2004-ben a GDP 2 százalékát, 2005-ben pedig a GDP 3 százalékát is elérő csúszás jelentkezik.

A kritériumok teljesítéséről szóló jegybanki összefoglaló szerint Magyarországon az inflációs ráta átlaga a 2004 októberétől 2005 novemberéig terjedő időszakban 4,1 százalék volt (miközben  a referenciaérték 2,4 százalékot mutatott), az államháztartási deficit pedig 6,5 százalék volt eredményszemléletben a GDP-hez mérten, miközben az itt előírt kritérium 3 százalék.
   
A jegybanki összefoglaló szerint a bruttó államadósság 60,5 százalékot ért el a 2004. évi GDP százalékában, itt a kritérium 60 százalékos, míg a hosszú távú kamatok az elmúlt egy év során átlagosan 6,8 százalékot mutattak, szemben a referenciaértéknek számító 5,5 százalékkal. (A nemzeti banki táblázat a nyugdíjreform költségeinek levonásával számította a GDP-hez mért hiány rátáját, illetve a GDP százalékában az államadósságot.)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

PSZÁF-tanulmány az euró-konvergencia kamatkockázatáról

A pénzügyi műveletek résztvevői a kamatkonvergencia időszakában lehetőleg ne vállaljanak fix kamatú vagy hosszabb kamatperiódusú pénzügyi kötelezettségeket, hanem részesítsék előnyben a rugalmas kamatozású, gyakoribb átárazódást biztosító konstrukciókat, illetve kössék ki a költségmentes vagy alacsony költségű előtörlesztés lehetőségét - írja Rácz István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) vezető közgazdásza tanulmányában.