Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az euróövezetben az energiaárak emelkedésének továbbgyűrűzésétől tartanak. Az Európai Központi Bank vezetői decemberre kamatemelést és éberséget ígérnek.
Az euróövezetben októberben átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 2,5 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly októberben, a szeptemberi, 2,6 százalékos tizenkét havi infláció után - közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges becslésként, megerősítve a tizenkét havi inflációra október végén adott előzetes becslést.
A legnagyobb tizenkét havi infláció októberben Lettországban volt: 7,7 százalék, a legkisebb Finnországban: 0,8 százalékos.
Az euróövezetben szeptemberben átlagosan 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 2,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben. Az előzetes becslés eredetileg 2,5 százalékos tizenkét havi inflációt jelzett szeptemberről. Augusztusban 2,2 százalékos volt a tizenkét havi infláció az euróövezetben.
Az egész EU-ban októberben átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 2,4 százalékkal voltak magasabbak a tavaly októberinél. Magyarországon 3,1 százalékos tizenkét havi inflációt jegyzett föl októberre az EU statisztikai hivatala, a szeptemberi 3,6 százalék után.
A szeptemberi infláció az euróövezetben, egyértelműen az energia drágulása miatt - szeptember elején tetőzött az olaj ára - már jócskán meghaladta az Európai Központi Bank (EKB) „legföljebb 2 százalékos” célszámát, azonban a maginfláció még nem jelzett belső inflációs nyomást.
Az energiaárak nélkül a tizenkét havi infláció szeptemberben csak 1,4 százalékra gyorsult az euróövezet átlagában az augusztusi, júliusi és júniusi 1,3-1,3 százalékról, ezt is nagyrészt a vámraktárakban visszatartott kínai textiláruk egyszeri, hiánykeltő hatása okozta, bár az átlagnál gyorsabban drágult az alkohol és a dohány is.
Ennek ellenére az EKB, vezetőinek ismétlődő nyilatkozatai szerint, mind jobban tart az energiaárak továbbgyűrűző, tartósabb hatásától. Ezért a piacon már szinte biztosra veszik a kamatemelést legkorábban decemberben.
Korábban a legtöbb elemző erre az évre csökkenő inflációt valószínűsített az euróövezet számára, 1,7 százalékos tizenkét havi ütem felé, de az energiaárak emelkedése - a kőolaj több mint 50 százalékos idei drágulása - miatt ez nem igazolódott, habár a maginfláció továbbra is alacsony.
Így az Európai Központi Bank, inkább a gyenge, lassuló GDP-növekedésre figyelve, még tartani tudta rekord alacsony kamatát 2 százalékon - 2003. június óta változatlan -, annak ellenére, hogy az infláció fő száma rendszeresen meghaladta a bank célját. Azonban a bank vezetői hetek óta figyelmeztetnek, hogy a bank részéről „rendkívüli éberségre” van szükség, az esetleges másodlagos inflációs hatások miatt.
Az egész EU-ban júliusban 2,1 százalékos, júniusban és májusban 2,0-2,0 százalékos, áprilisban, márciusban és februárban egyformán 2,1-2,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Több programmal, több hullámban telepítenek elektromosautó-töltő pontokat Magyarországra, ám a legszűkebben ellátott régiókba csak évek múlva érnek el.
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.
Az ír rapegyüttes Izrael-ellenes jelszavakat hangoztatott.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?