szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) több ponton módosítaná, egyszerűsítené az európai uniós pályázatok rendszerét; növelnék a transzparenciát, a követhetőséget, s kevésbé lenne időigényes a döntéshozatal.

A GKM csütörtöki közleménye szerint a tárca azt tervezi, hogy egyebek mellett növeli a pályázati rendszer transzparenciáját, a pályázó interneten keresztül is információhoz jutna pályázatának aktuális állapotáról, az elutasított pályázatoknál pedig a részletes értékelési adatlapot is a pályázó rendelkezésére bocsátanák.

A közlemény szerint jövőre "drasztikusan" csökkenne a döntéshozatal időigénye. Különösen a kisebb összegű, így például a 10 millió forint alatti pályázatok esetén jelentősen egyszerűsödne a döntési mechanizmus. Továbbá elektronikus rendszer bevezetését tervezik a nagy tömegű és egyszerű műszaki tartalmú pályázatok esetén. A tervek szerint harmadára csökkenne az elszámolások kifizetésének időigénye is.

A közlemény szerint csökkenne a kis- és középvállalkozások pályázatírási adminisztrációja. Így például a pályázó csak a pozitív pályázati döntést követően köteles különböző nyilatkozatok, eredeti dokumentumok bemutatására a szerződéskötésekkel és az elszámolásokkal összefüggésben.

Az egyszerűsítés érdekében 2006 második negyedévében bevezetnék az elektronikus Projekt Előrehaladási Jelentés (PEJ) kitöltő programot. A PEJ kitöltő bevezetésével a pályázatkezelés teljes folyamatában a benyújtástól a pályázatok lezárásáig lehetőséget nyújtanak a pályázók számára az elektronikus adatszolgáltatásra.

Jövőre a Gazdasági Versenyképességi Operatív Programon (GVOP) belül a rendelkezésre álló keret beruházás-ösztönzésre több mint 8 milliárd forint, a k+f-re, innovációra 3 milliárd forint, az információs társadalom- és gazdaságfejlesztésre 4,7 milliárd forint.

A kis- és középvállalkozások fejlesztésén belül a műszaki-technológiai háttér fejlesztésének támogatására 6-7 milliárd forintot különítenek el a felszabaduló és átcsoportosítható kerettől függően. Míg az együttműködő vállalkozások közös célú beruházásának, fejlesztésének támogatási forrása a 2005. évből fennmaradó keret. A Környezetvédelmi és Infrastruktúra-fejlesztési Operatív Program (KIOP) várható jövő évi kerete mintegy 3 milliárd forint lesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Lemaradnak a kisvállalkozások az EU-s pályázatokról

Az EU-csatlakozás eredményeként 10 milliárd euró állt a tíz új tagállam rendelkezésére, hogy felgyorsítsák felzárkózásukat a többi 15 tagállamhoz, és javítsák nemzeti és regionális versenyképességüket. Az Oracle és az Economist Corporate Network közös jelentése azonban azt mutatja, hogy a kétségtelen sikerek ellenére a pénzforrások lehívása hatékonyabb is lehetne, elsősorban a kisvállalkozások részéről.