Tetszett a cikk?

Az élénkülő valutaspekuláció ismét erősíti a forintot, de összehangolt támadásnak nincs nyoma.

Forrt a bankközi devizapiac augusztus 2-án, a forgalom az előző napi háromszorosára, 3271 millió dollárra nőtt. A forintban mintegy 650 milliárdot kitevő összes üzlet egy részét piaci pletykák szerint a devizapiac "bukmékerei", azaz az opciós árfolyam-spekulációs szerződéseket kiíró bankok bonyolították le, hogy megvédjék a 245 forintos euróárat, ennél ugyanis még nem vesztik el azokat a "fogadásokat", amelyeket a még erősebb forintra játszó ügyfelekkel kötöttek. Egy napig sikerült is tartani ezt az árat, azóta a forint újabb meg újabb - állítólag ugyancsak védett - opciós árhatárokat tör át, hétfőn a napi árfolyam 243,5 forint/euróig erősödött. Az opciós szerződés bevett devizabefektetési forma, többnyire 2-3 hónapra köthető, meghatározott áron biztosít vételi vagy eladási jogot az adott időpontban, s különösen akkor nő a népszerűsége, ha - mint mostanában - az egyéb befektetéseken, például a bankbetéten elérhető hozam csökken.

Szélsőséges esetben az ilyen határidős üzletek a forint elleni támadás eszközeivé is válhatnak, például úgy, hogy az egyik oldalon olyan hatalmas tőkeerővel rendelkező befektető áll, aki "fogad" arra, hogy a forint kilép a jegybank által meghatározott, s általa - devizaeladással vagy -vétellel - körömszakadtáig védett árfolyamsávból, majd mindent el is követ azért, hogy nyerjen. A pénzpiaci elemzők azonban most nem tartanak ilyen akciótól. Szerintük él még az emléke a 2003. januári koncentrált spekuláció sikertelenségének, amikor hiába költöttek el 4 milliárdnyi eurót, hogy kikényszerítsék a forint felértékelődését. Azóta csak egyszer, idén márciusban volt olyan veszély, hogy a hazai valuta kilép az ingadozási sávból, miután 1,5 forintra megközelítette a 240 forint/eurós árban meghatározott erős oldalát. Akkor a külföldi piaci hangulat borúsabbá válása, no meg a március 15-e miatt két napra bezárt magyar devizapiac lehűtötte a kedélyeket.

"Spekuláció most is van, de nem a forint elmozdítására, hanem további kamatcsökkentésre várnak a befektetők, s ez növeli a kötvények árfolyamát, és keresettebbé teszi a részvényeket. Ráadásul a külföldi befektetők ismét rózsaszínben látják a térséget, olyannyira, hogy a magyar egyensúlyi folyamatokról érkező rossz híreket sem veszik túl komolyan, áramlik befelé a tőke, folyamatosan erősítve a forintot" - vázolta a hazai valuta jó szereplésének okait a HVG-nek Lányi Bence, a Raiffeisen Bank Rt. elemzője. "Az élénkülő opciós tevékenység csak egy a forint iránti keresletet növelő piaci tényezők közül" - tartja Trippan Mariann, a CIB Rt. vezető elemzője is. Szerinte ahogy közeledik a forint a sáv erős széléhez, úgy növekszik a visszapattanásának az esélye is, ezért szeptember végére már 246 forintos euróárra lehet készülni, s az év végéig 246-250 forint/euró között ingadozhat az árfolyam. Középtávon - vélekedik - inkább a hazai valuta gyengülésére van esély, főként ha alábbhagy a külföldi alapok lelkesedése, amiben szerepe lehet annak is, ha a hosszú lejáratú amerikai állampapírok éves hozama 4,5-5 százalék közé emelkedik a jelenlegi 4,39 százalékról, vagyis zsugorodik a forintkötvényeken elérhető kamattöbblet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!