Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A héten sok olyan esemény volt, amely befolyással bírt a hazai piacra is. Tegyük hozzá, hosszú idő után, hiszen az elmúlt időszakban meglehetősen immunisnak mutatkozott a piaci árak alakulása a megjelenő friss hírekre, makrogazdasági számokra.
Mint már sokszor, most is kiderült, hogy nem a hazai piaci viszonyok és az azokat meghatározó hazai makrogazdasági adatok határozzák meg az árak alakulását, hanem – nyitott gazdaság lévén – a nemzetközi pénz és tőkepiacok hangulata, illetve fejlődési irányai. Hétfőn nem lepett meg senkit, hogy az MNB változatlan szinten hagyta az alapkamat szintjét, de csütörtökön az ECB kamatemelése annál inkább rányomta bélyegét az árak alakulására.
Devizapiac. Itt volt a legérdekesebb az árak alakulása, hiszen az ECB kamatemelése felborzolta a kedélyeket, mivel az elemzők meglehetősen nagy része azt gondolta, hogy az alapkamat most még változatlan marad. Mi sem vártuk azt, hogy ilyen gyorsan beigazolódik feltevésünk arról, hogy a dollár erősödése korlátos és az 1,185-ös szint megálljt parancsol a zöldhasú erősödésének. Minden esetre a múlt heti ajánlás alapján még kedvező szinteken lehetett dollár ellenében eurót vásárolni.
A hazai piacra is hatottak az események, hiszen a forint péntekre három hónapos mélypontjára süllyedt az euróval szemben, de a dollárral szemben is gyengülő trend alakult ki, még akkor is, ha a zöldhasú gyengülése időlegesen szinten tartotta az USD/HUF keresztárfolyamot.
A leminősítések után, és a kockázatok emelkedésére figyelmeztető elemzői vélemények tükrében nem volt váratlan a forint gyengülése. Ami figyelmet érdemel: a forint lassú trendben gyengül a befektetőket könnyen elaltatja az, hogy hetente csak 0,5-1 forint a gyengülés mértéke. A továbbiakban is erre a trendre számítunk, így most azt tudjuk mondani, hogy az euró vétele a forinttal szemben 252-es, vagy (forint)erősebb szintnél ajánlott, míg a dollárral szemben a vétel 1,20 alatt javasolt.
A fokozatos emelkedés miatt továbbra sem javasoljuk a hazai kötvények vételét, kivéve a legrövidebb futamidőket, de azokat is csak akkor ha a befektető a papírokat lejáratig megtartja. Várakozásaink szerint a hozamszintek további emelkedése 7,2-7,5 százalékos szintnél tetőzik majd, miközben a rövid lejáratok hozamai az MNB alapkamathoz igazodnak majd.
Ennek oka és magyarázata az, hogy a nemzetközi szintű likviditás még mindig magas (vételi kényszer), viszont a kockázatok érezhetően emelkednek (eladás). Arra nehéz lenne válaszolni, hogy melyik hatás érvényesül végül erősebb mértékben, de az mindenképpen figyelmeztető, hogy a csökkenő napokon a forgalom egyre jobban élénkül.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- tartás: 3-6 hónap
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- tartás: OTP, Egis, Mtelekom
- vétel: Pannonplast
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.