szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentősen gyengült a forint a bankközi devizapiacon szerdán, az eurót négy óra tájban 256,65/75 forinton jegyezték, több mint másfél forinttal a keddi 255,00/05 forint felett. A magyarországi piacok nem hivatalos zárása, 16 óra után tovább gyengült a forint a tengeren túli jegyzésben, fél hat tájban érte el a mélypontját.

A forint 59 bázisponttal 9,09 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A kereskedők szerint az amerikai piacok délutáni nyitásáig a forint vesztesége mérsékelt volt a régió többi valutájához, főleg a zlotyhoz képest, délután három óráig kiegyensúlyozott kereskedésben 256 forint alatt kereskedtek az euróval, a leggyengébb euró kurzus 255 forint volt. 

Az amerikai piacok nyitása után azonban a régió valutái kismértékben erősödni kezdtek, a forint viszont rövid idő alatt sokat veszített, amit a kereskedők veszteségcsökkentő eladásokkal magyaráztak. Az euró 256,75 forintig ment fel, ilyen gyenge nem volt a forint tavaly május óta. 

Szakemberek kevés esélyt látnak a forint erősödésére, lassú, de további folyamatos gyengülésre számítanak. Fokozatosan felfele tolódik az a sáv, amelyben az euró/forint kurzust várja a piac. Míg a hét első felében 255-256 forint között várták az eurót, most 256-258 forint tűnik valószínűbbnek, de mindent a régiós mozgás határoz meg - mondták a piacon. A feltörekvő piacok legtöbbje is jelentős veszteséggel zárta a napot.

A dollár viszont tovább erősödött a nemzetközi piacokon is, Budapesten a tavaly december közepén jegyzett árfolyam közelében, 215,30/55 forinton állt a kurzus délután, csaknem egy forinttal magasabban a keddi 214,20/30 forintnál. 

Az állampapírok másodpiacán a referenciahozamok 14 órai megállapításáig lényegében alig változtak a hozamok, a forint gyengülésével párhozamosan azonban késő délután jelentősen emelkedtek. A három évnél hosszabb lejáratokon egészen a 15 éves lejáratokig egységesen a mostani pszichológiai határnak tekintett 7 százalékra nőttek a hozamok. 

Az overnight és a tomnext kamatok mintegy 10 bázisponttal 5,75/80 százalékra mérséklődtek, úgy tűnik, hogy elegendő likviditás maradt a piacon azután, hogy a bankok mától 624,8 milliárd forintot kötöttek le a jegybank kéthetes betétjében, 27 milliárd forinttal többet a lejárónál. Ezzel a bankok kéthetes betétállománya 1.296 milliárd forintra nőtt a Magyar Nemzeti Bankban. A hosszabb lejáratok kamatai is elszabadultak a forint gyengülése miatt, a reggeli szintekhez képest mintegy 8-10 bázisponttal magasabb kamatot jegyezték, de üzleteket ezeken a szinteken nem kötöttek.

A tengeren túli jegyzésben tovább gyengült

A magyarországi piacok nem hivatalos zárása, 16 óra után tovább gyengült a forint a tengeren túli jegyzésben, fél hat tájban érte el a mélypontját, amikor 259,10 forinton jegyezték az eurót, ez a magyar valuta kétéves mélypontja is egyben. Negyed óra lefogása alatt visszafordult az árfolyam, háromnegyed hatkor 258,50/60 forinton állt az euró jegyzése. 

Egy a piacot figyelő kereskedő elmondása szerint a forgalom nem volt nagy, vélhetően arra számítva, hogy a magyarországi bankok már csak gyéren állnak a forint mögött, megpróbálták az euró kurzusát 260 forintig felhúzni. Ez háromnegyed hatig nem sikerült. A dollárral 217,00/40 forinton kereskedtek.

Járai régiós okokat lát

A régiós valuták gyengülésével hozza összefüggésbe Járai Zsigmond jegybankelnök a forint gyengülését. Az egész közép-kelet-európai régión végig söprő gyengülési hullám volt szerdán, amelynek nem tudni mi a végeredménye. A forint árfolyama szerdán késő délutánra 1 százalékkal gyengült, de a gyengülés már korábban kezdődött, így mértéke az elmúlt napokban elérte a 2,5 százalékot - mondta Járai Zsigmond a Magyar Rádió Háttér című műsorában szerdán este.

"Nehéz megmondani, hogy mit hoz a világpiac" - tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a jövőben hozzá kell-e szokni a forint gyengüléséhez a válasza az volt: "remélem nem". Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az MNB már régóta mondja: a magyar gazdaság állapota rossz. Ez a pénzügyi befektetők szemében
törékennyé teszi a magyar gazdaságot, "de reméljük, hogy a forint gyengülése nem ezzel függ össze" - mondta Járai.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Forintgyengülést jósolnak a londoni elemzők

A forintot ugyan jó ideje erősen tartja a magas kamat, de a jelenlegi, ismét erősödő árfolyam jó eséllyel nem lesz tartós, sőt meredek kiigazítás is lehetséges valamely külső sokk hatására, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház hétfőn kiadott havi országjelentésében. Szerintük Magyarország az euróövezet előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszerbe is legkorábban az évtized végén léphet be.

MTI Gazdaság

Megállt a forint zuhanása

Gyengült a forint a bankközi devizapiacon, míg az eurót fél négy tájban 253,20/30 forinton jegyezték, mintegy 80 fillérrel erősebben a szerda délutáni 252,45/55 forintnál.

MTI Gazdaság

Tovább gyengült a forint

Pénteken gyengült a forint a bankközi devizapiacon, az euróval négy óra tájban csaknem egy forinttal magasabban kereskedtek a csütörtöki árfolyamnál.

MTI Gazdaság

Gyengült a forint

Átlagos forgalom mellett a forint 50 fillérrel gyengült az euróhoz képest. A piaci szereplők szerint csütörtökön a EKB kamatdöntése befolyásolja a régió valutáinak árfolyamát.