szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha sehol nem szakadnak át a folyók menti gátak, akkor az árvízkárok elérhetik, vagy meghaladhatják az egymilliárd forintot, ellenkező esetben, azonban megbecsülni sem tudják a szakértők a várható biztosítói kifizetéseket. Magyarországon összesen 2,879 millió lakásbiztosítás van.

Magyarország piacvezető lakásbiztosítójához, az Aegon Magyarországhoz a dunai árvízzel kapcsolatban eddig 240 kárbejelentés érkezett, a károk becsült összege 50 millió forint. A társaság a lakásbiztosítási piacon 37 százalékos részesedéssel rendelkezik, s 1,05 millió ilyen biztosítást kezel.
   
Az Aegon az elöntött településeken elsősorban Szob, Nagymaros, Dömös, Kismaros térségében a kitelepített biztosítottak részére azonnal 100 ezer forint gyorselőlegeket utalt át, összesen 2 millió forint összegben. A társaság közlése szerint a károk felmérése folyamatos, főleg a nem állandó jelleggel lakott ingatlanok, hétvégi házak, nyaralók esetében nem történt még meg.

A biztosító felmérése szerint az árvíz leginkább Szobot sújtotta, itt az átlagos kárnagyság 1-1,5 millió forint: 11 ilyen esetet regisztráltak a kárszakértők. Nagymarosnál és Pilisamarótnál 500-600 ezer, a többi településen 100-150 ezer forintos átlagkárral számol a társaság.

Az Aegon szakértői további bejelentésekkel számolnak, hiszen tapasztalataik szerint a károsultak ilyenkor még elsősorban az értékmentéssel, kármegelőzéssel vannak elfoglalva, s csak később tesznek bejelentést.

A tiszai árvízi védekezéshez kapcsolódóan az Aegon kitelepítési gyorssegéllyel könnyíti meg ügyfelei számára a költözést összesen 10 millió forint értékben: ez az összeg nem az árvíz károk helyreállítását, hanem a kitelepítéssel kapcsolatos költségek kiegyenlítését szolgálja. Az erre jogosultak 30-40 százaléka vette föl eddig a gyorssegélyt.

Sipos József, az Allianz Hungária Biztosító ügyvezető igazgatója elmondta, hogy társaságuk második a lakáspiacon, részesedésük 20 százalék körüli, s 530 ezer biztosítást kezelnek.

Sipos szerint eddig több mint 100 lakossági és egy-két tucat vállalkozói, ipari-mezőgazdasági bejelentés érkezett hozzájuk. A lakossági károk eddig összesen több mint 50 millió forintot, a vállalkozóiak pedig 250 millió forint tesznek ki. A Körösök vidékén kedden megkezdték az 50 ezer forintos gyorssegély átadását 295 családnak.

Ertl Pál, az Uniqa Biztosító igazgatósági tagja szerint a társasághoz eddig összesen 20 dunai árvízzel kapcsolatos kárbejelentés érkezett, 15-20 millió forint értékben. Bejelentés érkezhet még a Tiszával összefüggésben, aminek értékét maximum 10 millió forintra teszik. Ertl szerint azonban az is elképzelhető, hogy nem kapnak már újabb bejelentést. Ennek hátterében részben az áll, hogy az Uniqa-nak nagyon kicsi a folyó-közeli biztosítási állománya.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nőtt az árvíz miatt kitelepítettek száma

Tovább nőtt az árvíz miatt kitelepítettek száma, eddig 2.428 embernek kellett elhagynia otthonát - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

MTI Itthon

566-ra emelkedett az árvíz miatt kitelepítettek száma

Vasárnapra virradóan 566-ra emelkedett az ár- és belvíz miatt kitelepítettek száma - közölte Dobson Tibor az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, hozzátéve, hogy legutóbb egy embernek a belvíz következtében kellett elhagynia otthonát a Békés megyei Battonyán, két hajléktalant pedig Szegeden kellett "kitelepíteni" a Tisza árteréből.

MTI Itthon

Árvíz: elúszik a költségvetési tartalék

Lényegében az egész költségvetési tartalékot igénybe veszik az árvízzel kapcsolatos kiadások - közölte Gyurcsány Ferenc kormányfő a Délmagyarország című napilapban.