Tetszett a cikk?

Nem ostromolják a Fővárosi Önkormányzatot a luxusadóra kötelezettek, eddig mindössze nyolc bevallás érkezett. A Pénzügyminisztérium ennek ellenére egymilliárd forintot remél az adónemből.

Beigazolódni látszik az önkormányzatok jóslata, amely szerint a luxusadóból nem várható értékelhető bevétel, az adóosztályok többségéhez ugyanis még nem érkezett bevallás - írja a Napi Gazdaság.

A Főpolgármesteri Hivatal internetes oldalán, országos napilapokban megjelent hirdetésekben, illetve rádiós és televíziós riportokban is figyelmeztette az érintetteket, hogy május 2-án éjfélig nyújthatják be bevallásukat.

A határidő letelte után az önkormányzatok vizsgálatot indíthatnak a potenciális adóalanyok ellen, és megállapíthatják az ingatlan értékét. Abban az esetben, ha az ingatlan értéke meghaladja a 100 millió forintot, a bevallás elmulasztása miatt legfeljebb 100 ezer forint bírságot szabhatnak ki, ám ugyanakkor kivethetik az adót is – mondta Zara László az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

Zara László szerint erre legfeljebb a néhány potenciális ingatlant számon tartó kistelepülések adóosztályainak lehet kapacitása, a nagyobb városok önkormányzatainak viszont nem. A fővárosban 980 ezer lakóingatlan található, és nincs olyan nyilvántartás, amely nyomon követné ezek értékét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Fővárosi luxusadó-övezetek

A kerülethatárokra tekintet nélkül 15 ingatlanérték-övezetre osztja Budapestet a luxusadótörvény végrehajtásához szükséges rendelet, amit hétfőn este fogadott el a fővárosi közgyűlés.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Luxusadó: értékövetezetekre tagolják Budapestet

Nem kerületenként, hanem 15 értékövezetbe való besorolással, az adózó bevallása alapján vetik majd ki Budapesten a luxusadót - mondta Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója. A 10-es értékövezetbe sorolt otthonok után már be kell fizetni az új adót.

MTI Vállalkozás

A luxusadó sérti az alkotmányt?

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint a luxusadóról szóló törvény sérti az alkotmányt, ezért a kamara azt kezdeményezi, hogy a fővárosi közgyűlés forduljon az Alkotmánybírósághoz és kérjen alkotmányossági felülvizsgálatot.