szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Franciaország hét szektorban 61 foglalkozás számára nyitja meg munkaerőpiacát a kelet-európai munkavállalók előtt.

A leginkább munkaerőhiánnyal küzdő hét szektor 61 munkakörében nyitja meg Franciaország május elsején munkaerőpiacát a kelet-európai munkavállalók előtt. Gérard Larcher francia munkaügyi miniszter pénteken terjeszti elő országa javaslatát Brüsszelben Dominique de Villepin kormányfő március 13-i bejelentésének megfelelően a francia munkaerőpiac fokozatos és korlátozott megnyitásáról, amelynek részleteiről a Le Figaro című napilap számolt be.

Eszerint az újonnan csatlakozott uniós tagországok munkavállalói ezentúl szabadon vállalhatnak munkát a következő, hét munkaerőhiánnyal küzdő szektorban: építőipar, szálloda- és vendéglátóipar, mezőgazdaság, nehézipar, feldolgozó iparágak, kereskedelem és tisztítóipar. Ezen belül 61 fajta foglalkozás betöltésére nyílik meg a lehetőség a kelet-európai munkavállalók előtt. Ezekben a munkakörökben a tavaly meghirdetett 700 ezer állás egyharmadát nem töltötte be senki. A munkaerőpiac részleges megnyitásával a francia kormány ezen szektorokban kívánja a francia fiatalok képzését is ösztönözni.

Az Európai Unió két évvel ezelőtti bővítése óta Franciaország egyáltalán nem engedélyezte az új tagországok állampolgárainak a szabad munkavállalást. A május elsején életbe lépő új jogszabály három évre vonatkozik. A konzervatív újság szerint a szigorúan meghatározott listával Franciaország a globalizáció miatti társadalmi félelmektől tartva továbbra is óvatos politikát folytat. Ennek oka a "lengyel vízvezeték-szerelőtől" való félelem a közel 10 százalékos munkanélküliségi ráta okán.

A kelet-európai munkavállalók előtt megnyíló munkaköröket a minisztérium a szociális partnerekkel való egyeztetések során határozta meg. A legtöbb francia szakszervezet a munkaerőpiac teljes megnyitását támogatja annak érdekében, hogy minden ország minden munkavállalója egyenlő jogokat élvezzen.

"Franciaország nem teheti meg, hogy haszonélvezője a kereskedelmi kapcsolatoknak, ugyanakkor nem engedi be az új munkavállalókat" - véli Marcel Grignard, az egyik legnagyobb szakszervezet, a CFDT országos titkára. Reméli, hogy három év múlva Franciaország teljesen megnyitja munkaerőpiacát valamennyi uniós állampolgár előtt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Spanyolország megnyitja munkaerőpiacát a magyarok előtt

A spanyol kormányfő, José Luis Rodriguez Zapatero pénteken délelőtt Brüsszelben személyesen tájékoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy országa május elsején megnyitja munkaerőpiacát az új tagállamok, köztük Magyarország munkavállalói előtt.

MTI Karrier

Hollandia is megnyitja munkaerőpiacát

Januártól megnyitja munkaerőpiacát Hollandia az Európai Unió tavalyelőtt csatlakozott kelet-európai tagországai, köztük Magyarország munkavállalói előtt - döntött pénteki ülésén a holland kormány.

MTI Karrier

Dánia is munkaerőpiacának nyitására készül

Dánia enyhíteni készül a kelet-európai munkaerő foglalkoztatásának korlátozásán, kormányzati körökből származó értesülés szerint a jövő héten terjesztené elő a pártok képviselőinek ez irányú javaslatát megvitatásra az ország munkaügyi minisztere.

MTI Karrier

Olaszország nem nyitja meg előttünk munkaerőpiacát

Olaszország úgy döntött, hogy egyelőre nem nyitja meg munkaerőpiacát az új uniós tagállamok munkavállalói előtt május 1-től. Ezzel fenntartja a munkaerő-áramlásra vonatkozó korlátozásokat a kvótarendszer keretében további három évig.