szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Standard & Poor's leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vette a Mol Rt.-t a magyar olajcég oroszországi terjeszkedési terveire hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítőjének londoni közleménye szerint a lépést az a terv indokolja, hogy a nála alacsony befektetői "BBB mínusz" osztályzattal szereplő Mol ajánlatot nyújt be az orosz OAO Udmurtneft olajtermelő vállalatra.

A negatív figyelőlista bejelentéséhez fűzött indoklás szerint a Standard & Poor's a Mol Rt. hosszú távú adóskockázati osztályzatában eddig is figyelembe vette, hogy a magyar cég kitermelő jellegű cégvásárlásokra törekszik, az Udmurtneft megszerzésének pénzügyi hatása azonban nagyobb és kockázatosabb lehet a vártnál. Az orosz cég jelenlegi tulajdonosa, a TNK-BP Ltd. 3 milliárd dollár körüli vételárat jelzett, áll a hitelminősítő elemzésében.

A Standard & Poor's szerint az idén tervezett, 0,9-1 milliárd dollár közötti értékű részvény-visszavásárlással együtt ez már nyomást gyakorolhat a Mol-csoport egyébként "nagyon erős" pénzügyi profiljára, jóllehet ezt a hatást csökkenti a magyarországi gázüzletág 1,1 milliárd eurós eladása, amely 2006 első negyedében jelentősen csökkentette a cég nettó adósságát.

A Standard & Poor's szerint nem zárható ki a besorolás egy osztattal történő lerontása sem, ha a magyar cég további, adósságból fedezett vagy kockázatosabb akvizíciókra törekszik a közeljövőben. Az S&P tavaly szeptemberben adta meg első besorolásként a megszorításokkal már befektetésre ajánlottnak tekintett "BBB mínusz" adóskockázati osztályzatot a Mol Rt.-nek. A Standard & Poor's akkori indoklása szerint a besorolás a magyar cég erős térségi helyzete mellett működési és főleg terjeszkedési kockázatokat is figyelembe vesz. A cég már akkor is figyelmeztette a Mol Rt.-t, hogy tartózkodnia kell az olyan nagy és kockázatos felvásárlási akcióktól, amilyen például a török Tüprasszal kapcsolatos, akkoriban megtett próbálkozás is volt.

A Mol Rt. cégadósi besorolása három fokozattal marad el az elsőrendű "A mínusz" magyar szuverén adósi osztályzattól, amelyre január óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van érvényben. Ha Mol Rt.-t az S&P leminősíti, azzal a magyar vállalat kiesik a befektetői kategóriából, és a már spekulatív "BB" sávba kerül át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Finisben a Mol-privatizáció

A rekordot döntő olajár csúcsra repítette a Mol-részvényeket, s mivel a kilátások is biztatóak, ez arra ösztökélheti a céget, hogy mielőbb megvásárolja az állam tízszázalékos pakettjét. Az ügylet az államadósság mutatóin is kozmetikázhat.

MTI Gazdaság

35 milliárd forint osztalékot fizet a Mol

A Mol Rt. igazgatóságának javaslata alapján 35 milliárd forint osztalék kifizetését fogadta el a közgyűlés csütörtökön Budapesten: ez részvényenként körülbelül 325 forint kifizetését jelenti, ami a saját részvény darabszámától függően kismértékben változhat. Az osztalékként ki nem fizetett eredmény az eredménytartalékba kerül.