szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár az uniós szabályok szerint az utasok a repülőjáratok törlése esetén kártérítésre jogosultak, a csütörtöki londoni események a vis maior kategóriába tartoznak, így a légitársaságokat kártérítési kötelezettség nem terheli.

Miután csütörtökön Nagy-Britanniában a rendőrség bejelentette, hogy meghiúsított több készülő merényletet, amelyek célja a Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között közlekedő utasszállító repülőgépek felrobbantása lett volna, öt induló és négy érkező járatot kellett törölni Ferihegyen. A British Airways 3-3, az Easyjet pedig 1-1 gépét nem indította, a Malév pedig összevonta két, Londonból induló járatát. Az érintett légitársaságok térítésmentes átfoglalást ajánlottak fel az utasoknak.

Németh Krisztina, a Malév kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a járattörlés milliós nagyságrendű többletköltséget okozott a társaságnak. Londonban 14 utast szállásolt el a Malév, és a Budapesten várakozó mintegy 100 utasnak ellátást biztosított. Hozzátette, hogy az augusztus 12-ig szóló jeggyel rendelkezők térítésmentesen foglalhatják át jegyüket egy későbbi - legfeljebb szeptember 15-iki - londoni járatra.

A British Airways az érintett utasoknak visszatéríti a jegy árát, illetve - kérés esetén - azt a legközelebbi lehetséges időpontra foglalja át, a járatok telítettségének függvényében. Az átfoglalásra két hét áll rendelkezésre. Az easyJet honlapján az utasok térítésmentesen módosíthatták csütörtöki utazásuk időpontját egy későbbi járatra, vagy visszaigényelhették a jegy árát.

A légi utasoknak járó kártérítés összegét egy 2005 óta hatályos uniós rendelet konkrétan számszerűsíti. Ezzel is indokolta Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség szóvivője az MTI-nek, hogy a legtöbb vitás eset végül megegyezéssel zárul. Ismertette: tavaly mintegy 50 olyan bejelentés érkezett a fogyasztóvédőkhöz, amely hatóság előtti egyeztetést tett szükségessé és ebből csak 4 eset volt, amikor a légitársaság nem teljesítette fizetési kötelezettségét.

Kathi Attila ismertetése szerint a legtöbb kártérítési igény a járattörlések miatt jelentkezik, és kevesebb a túlfoglalások miatt. A közösségi szabályozás szerint az utasoknak túlfoglalás, vagy járattörlés miatt az útvonal hosszától függően 250-600 eurós kártérítés jár. Az üzemeltető légifuvarozó azonban a csütörtökihez hasonló esetben nem köteles kártérítést fizetni, mivel a járat törlését olyan rendkívüli körülmények okozták, amelyeket nem lehetett volna elkerülni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Malév is korlátozásokat vezet be a londoni események után

A Magyar légitársaság hivatalos tájékoztatást adott ki utasai részére. Azonnali hatállyal az alábbi rendelkezések vonatkoznak minden, az Egyesült Királyság repülőtereiről induló és az Egyesült Királyság repülőterein átszálló utasokra.

MTI Világ

Öt gyanúsítottat még keresnek a londoni eset kapcsán

Öt gyanúsítottat még nagy erőkkel keresnek a meghiúsított repülőgép-merényletek ügyében nyomozó hatóságok - jelentette az ABC amerikai hírtelevízió csütörtökön internetes honlapján amerikai forrásokra hivatkozva.

MTI Világ

A terroristák többségét letartóztatták Londonban

A brit hatóságok biztosak abban, hogy a robbantásos merényletkísérlet főbb szereplői őrizetben vannak - közölte csütörtök déli londoni sajtóértekezletén John Reid belügyminiszter. Mint mondta, ha a merénylet bekövetkezett volna, emberi életek "példátlan méretű" veszteségére kellett volna számítani.