Jogsértésekre bukkantak a kötelező felelősségbiztosításoknál

Rosszul kiszámolt és utólag jogszerűtlenül korrigált díjak, nyilvántartási hiányosságok - egyebek mellett ezeket állapították meg a PSZÁF ellenőrei a kötelező gépjármű felelősségbiztosításokkal kapcsolatban; a tapasztalatokat a honlapján is közzé tette a felügyelet.

  • MTI MTI
Jogsértésekre bukkantak a kötelező felelősségbiztosításoknál

Az elmúlt két évben és idén folyamatosan vizsgálta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást kínáló 12 biztosítót. Minden vizsgálat során talált a felügyelet jogsértést, így összesen 9,4 millió forint bírságot szabott ki.

A PSZÁF kötelező gépjármű felelősségbiztosítási munkacsoportot szervezett, amelybe meghívta a biztosítók mellett az illetékes minisztériumok és érdekképviseletek képviselőit is. A kötelező felelősségbiztosításról szóló kormányrendelet módosítására tett munkacsoporti javaslat - amely egyebek mellett a kártörténeti igazolás feltételeit is szabályozza - jelenleg államigazgatási egyeztetésen van.

A vizsgálatok számos hiányosságot állapítottak meg az alkuszokkal kapcsolatban. Ha a biztosított 30 napot késik a kötelező felelősségbiztosítási díj fizetésével, akkor - a rendelet szerint - megszűnik a szerződése. Ugyanakkor a biztosítók rendre olyan szerződéseket kötöttek az alkuszokkal, hogy azok 45 napos eltéréssel fizethetik be a beszedett díjakat. Így a biztosító nem tudja megállapítani az ügyfél 30 napos késedelmét és törölni sem tudja a szerződést.

Szintén gyakori jogsértés volt, hogy a közvetítő rosszul számolta ki az ügyfél díját. A biztosító - észlelve ezt - korrigálta a tévedést és a kötvényt már az új összeggel küldte ki, de az eltérésről nem értesítette a szerződőt. Jogszerűen a biztosítónak 15 nap alatt kell nyilatkoznia arról, hogy elfogadja-e az ügyfél ajánlatát, ez minden ilyen esetben sérült. (A biztosítónak mindig az ügyfél tesz ajánlatot, akkor is ha a biztosító blankettáját írja alá, vagy a közvetítő által kiszámolt díjat fogadja el.)

A kártörténeti igazolásokkal is sok gond volt. Az év végi tömeges biztosító váltások miatt az ügyfeleknek 90 napon belül kell igazolniuk a meglévő bónusz-málusz besorolásukat. Amíg ez nem történik meg, addig a semleges A0 fokozat alapján fizetik a díjat, majd a 90 nap eredménytelen lejártával a legrosszabb málusz fokozatba kerülnek. Ha a 90 napos határidőn belül, vagy azon túl is igazolják a besorolásukat, akkor a díjat - visszamenőleg - a szerint kell megállapítani.

A múlt év végi átszerződések során sok biztosító még decemberben kiadta az - év utolsó napjára keltezett - igazolást, ami nem lehetett valós, hiszen az ügyfél az igazolás kiállítása és az évből hátralévő időben is okozhatott balesetet. Volt biztosító, amely az ügyfél nyilatkozata alapján végezte a besorolást, és a 90 napos határidő elmulasztása után sem sorolta be a legalacsonyabb málusz kategóriába.

A nyilvántartások is sok kívánnivalót hagytak maguk után. Például a 30 napos fizetési késedelem után csak jóval később törlik a szerződéseket a biztosítók. Arra is volt példa, hogy a felszólító levelet eleve 30 napon túl küldték ki az ügyfélnek, így a jog szerint megszűnt szerződés után kérték a díjat. Az év végi átszerződéseket még márciusban is regisztrálták a biztosítók, vagyis hónapokig tartott a feldolgozás.

Arra is találtak példát a PSZÁF ellenőrei, hogy ugyanazon autóra, ugyanazon biztosító két élő szerződést is nyilvántartott, annak ellenére, hogy a szerződő azonos személy volt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.