szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A biztosítók több ezer kárbejelentést várnak a vasárnapi viharkárok miatt; miután a mostani vihar vis maiornak (elháríthatatlan külső oknak) minősül, sok kárt szenvedett csak a saját külön biztosítása alapján, vagy sehogy sem juthat hozzá kára megtérítéséhez.

Miután a mostani vihar vis maiornak (elháríthatatlan külső oknak) minősül, sok kárt szenvedett csak a saját külön biztosítása alapján, vagy sehogy sem juthat hozzá kára megtérítéséhez - hangsúlyozta Szurdi Nándor, a MagyarBiztosítók Szövetsége (MABISZ) vagyonbiztosítási tagozatának képviseletében.

Amennyiben a vihar hatására közterületen lévő fa akár emberben, akár autóban kárt okoz, a közterület tulajdonosa - az önkormányzat - csak a polgári jog felelősségi szabályai szerint köteles helytállásra. A közterületre ugyanis nem lehet biztosítást kötni.

Az önkormányzat felelőssége akkor áll fenn, ha nem tett meg mindent a kár elhárítása érdekében, de ha a kárt vis maior okozta, akkor mentesül a felelősség alól. Ha például korhadt fa letört ága okoz kárt, akkor felvethető, hogy a tulajdonos miért nem tartotta karban, de ha a fa egészséges és a vihar mégis kitépi tövestől, akkor az így okozott kár már mindenképpen elháríthatatlan külső oknak minősül.

Az autóban esett károkat így elsősorban a casco biztosítás alapján lehet megtéríttetni (a kötelező felelősségbiztosítás erre nem terjed ki, a személyi sérüléseknél pedig a balesetbiztosítás jut szerephez, amely része lehet a lakásbiztosításnak, de kapcsolódhat bankkártyához is).

A lakásbiztosításoknál a biztosítók kizárják a szerződésekben a vis maiorért viselt felelősséget. Amennyiben a tulajdonos a jó gazda gondosságával tartotta karban a házát, de a nagy szél mégis lerepítette a cserepet és az kárt okozott, akkor az már elháríthatatlan külső ok, ami kizárja a felelősséget (a biztosítóét és a tulajdonosét is).

Szurdi Nándor elmondta, hogy a 4 millió magyar lakás 70 százaléka rendelkezik biztosítással. A társasházaknál a biztosítás lehet egységes, amikor a lakások és a közös tulajdonú részek

(például a tető, és a kémények) is biztosítottak, de lehet, hogy csak az egyes lakásokra kötöttek a tulajdonosok biztosítást. Így például ha egy 20 lakásos társasháznak csak 10 lakása biztosított, akkor a szél okozta kár felét fizetik a biztosítók, feltéve, hogy a kár nem minősül vis maiornak.

A MABISZ kedden délelőtt összesíti a vasárnapi viharkárokat, az eddigi jelzések alapján több ezer kárbejelentés várható. Az Aegon Biztosítóhoz - ez a társaság rendelkezik a legtöbb lakásbiztosítással - hétfőn délig 300 bejelentés érkezett, ennek 60 százaléka Budapestről. A becsült kár eddig 31,5 millió forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Még mindig keresik a Dunán eltűnt két embert

Még mindig keresi a rendőrség azt a két embert, akik vasárnap este tűntek el a Dunán a vihar ideje alatt - közölte Schőn Péter, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője hétfőn.

MTI Itthon

Fidesz: ki a felelős az augusztus 20-i balesetekért?

A Fidesz választ vár arra, hogy ki a felelős a balesetekért, amelyek az augusztus 20-i tűzijáték idején kitört viharban történtek - mondta Lázár János, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága fideszes elnöke hétfőn.

MTI Itthon

Vihar Budapesten: elmarad a tűzoltóautók felvonulása

A vasárnap esti vihar súlyos pusztítása miatt elmarad a műegyetemi tűzben elhunyt három tűzoltó tiszteletére tervezett tűzoltógépjárművek felvonulása és az emlékmenet Budapesten, a megemlékezést azonban 11 órakor a Flórián téren álló Szent Flórián szobornál megtartják - közölte a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság hétfőn.

MTI Itthon

Megteltek a fővárosi kórházak a sebesültekkel

A vasárnap esti vihar után öt budapesti kórházba - Péterfy Sándor utcai Kórház, Szent János Kórház, Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet, Madarász utcai Gyermekkórház, Károly Sándor Kórház - szállítottak sérülteket.