szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hitelesség helyreállításának szükségességéről szólt a Financial Timesnak adott, a konvergenciaprogram brüsszeli benyújtásának napján közölt interjúban Gyurcsány Ferenc.

A magyar miniszterelnök a londoni üzleti napilapnak azt mondta: tudja, hogy a piacoknak, Brüsszelnek és az elemzőknek nem ígéretekre, hanem bizonyítékokra van szükségük.

Gyurcsány Ferenc a lap internetes kiadása szerint kitartott amellett, hogy az ellenséges közvélemény nem fogja eltéríteni a pénzügyek helyrehozatalának feladatától, és azt mondta, hogy a kétkedő választók 2009-re már látni fogják az előnyöket.

A kormányfő elismerte, hogy az ország az elmúlt néhány évben nem tudta teljesíteni ígéreteit, és a deficit minden évben jelentősen meghaladta az előre jelzett mértéket. De szerinte hamisnak bizonyult az elképzelés, hogy a gyors növekedés elégséges lesz a magas hiányok leküzdésére. Kifejtette, hogy „a régi államszocializmus él tovább" az egészségügy szerkezetében, az oktatásban és sok esetben az állami adminisztrációban. A miniszterelnök azonban nem hibáztatja az embereket azért, hogy „nem szerettek bele” a programba, de 2009-re az első eredmények már látszani fognak.

Gyurcsány Ferenc szerint az állam már nem képes mindenkinek hagyományos módon, teljes körű védelmet nyújtani. Ez azt jelenti, hogy elsősorban az egyén felelős önmagáért, másodsorban felelős a nemzetért, és harmadsorban a nemzet felelős az egyénért .

A Financial Times szerint Gyurcsány Ferenc negyedévenkénti költségvetési beszámolót ígért az elért haladásról, és 2009-re jósolta, hogy a 3 százalékos felső EU-határhoz lesz közel a deficit. Miután azonban feladta a 2010-es euróövezeti csatlakozás reményét, „kikerülte az új céldátumról szóló találgatás csapdáját” – írta a brit lap.

A kormányfő szerint Jean-Claude Juncker (luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter, akivel szerdán tárgyalt) maga is azt mondta: jobb, ha Magyarország egyértelműen bizonyítja, hogy a megfelelő konvergenciapályán halad. „Ha felmutattuk ezt a bizonyítékot, hozzávetőleg 2008-ban, akkor tudunk hiteles módon választ adni” – mondta a magyar miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Molnár a legnépszerűtlenebb, de Gyurcsány is zuhan

A rendszerváltozás óta nem volt ilyen kedvezőtlen a magyar politikai elit megítélése. Már a legkedveltebb személyiségek is csak közepes pontszámokat kapnak, és egyre többen tartoznak a negatívan értékeltek közé – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásaiból, melyet a Népszabadság ismertetett.

MTI Itthon

Bokrosnak nincs nagy baja Gyurcsányék programjával

Előrelépés a konvergenciaprogram, mivel hosszú idő óta először született olyan dokumentum, amely a valóságot elismeri – jelentette ki Bokros Lajos volt pénzügyminiszter az ICEG Európai Központ és a Magyar Üzleti Vezetők Fóruma (HBLF) által rendezett konferencián.

MTI Gazdaság

Gyurcsány konvergenciaegyeztetésre Luxembourgba érkezett

Luxembourgba érkezett szerda reggel Gyurcsány Ferenc. A kormányfő luxembourgi kollégájával, Jean-Claude Juncker miniszterelnökkel folytat megbeszélést, amelynek fő témája a hamarosan az Európai Bizottsághoz juttatandó magyar konvergencia-program.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: a konvergenciaprogram az egyensúlyteremtésre épül

A konvergenciaprogram arra az egyensúlyteremtésre épül, amely alapja egy versenyképes Magyarország megteremtésének - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az MSZP-frakció budapesti ülésén. A miniszterelnök szerint ez nem jobb- vagy baloldali politika kérdése.

MTI Itthon

Gyurcsány javaslatai az Érdekegyeztető Tanács előtt

Reformbizottság felállítását javasolta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) hétfői ülésén, ahol a konvergenciaprogramról konzultált a kormányzat a szociális partnerek képviselőivel. A konvergencia programot is tárgyalta az OÉT.

MTI Itthon

Alkotmánybíróság: soron kívül a Gyurcsány-csomagról

Soron kívül tárgyalja az Alkotmánybíróság (Ab) az államháztartás egyensúlyát javító különadókról és járadékról, a házipénztáradóról és az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvények kapcsán benyújtott indítványokat - tájékoztatott Bihari Mihály, az Ab elnöke.